Świat

Minister ma pociągnąć listę do Brukseli, za nią deputowana

Świat

Wikipedia (CC BY SA 4.0)Amelie de Montchalin była szefową frakcji partii Emmanuela Macrona

Nową francuską minister do spraw europejskich została deputowana partii prezydenta Emmanuela Macrona Amelie de Montchalin - poinformował Pałac Elizejski. Na stanowisku tym zastąpi Nathalie Loiseau, która wystartuje w majowych wyborach europejskich.

De Montchalin, deputowana z departamentu Essonne w środkowej Francji, była szefową frakcji prezydenckiej partii La Republique en Marche (LREM) w Zgromadzeniu Narodowym. Nowa minister jest z wykształcenia ekonomistką. W przeszłości pracowała m.in. w Komisji Europejskiej jako analityk polityczny.

Nazwisko jej poprzedniczki, której dymisja miała miejsce w środę, znajdzie się w wyborach do Parlamentu Europejskiego na pierwszym miejscu wspólnej listy LREM, sojuszniczej centroprawicowej partii MoDem oraz Agir - partii polityków, którzy wyłamali się z ugrupowania Republikanie.

Agencje zaznaczają, że do zmiany w resorcie ds. europejskich dochodzi w trudnym okresie brexitu. Pałac Elizejski ponadto poinformował, że do rządu wszedł również dotychczasowy doradca Macrona ds. cyfrowych Cedric O, który objął stanowisko sekretarza stanu odpowiedzialnego za gospodarkę cyfrową. Z kolei na stanowisko rzecznika rządu powołana została bliska współpracowniczka prezydenta ds. prasy Sibeth Ndiaye. Ndiaye i O zastąpili odpowiednio Benjamina Griveaux i Mounira Mahjoubiego, którzy planują zawalczyć w LREM o możliwość ubiegania się o urząd mera Paryża w 2020 roku. AFP podkreśla, że wszyscy nowi członkowie gabinetu objęli stanowiska w rządzie po raz pierwszy. W sumie od początku kadencji Macrona w maju 2017 roku z jego rządu odeszło 10 osób.

Amelie de Montchalin była szefową frakcji partii Emmanuela MacronaWikipedia (CC BY SA 4.0)

Autor: pqv\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 4.0)