Świat

Franciszek: Z Szatanem nie prowadzi się dialogu, bo jest bardzo przebiegły

Świat


- Mentalność tego świata redukuje człowieka do poziomu podstawowych potrzeb, sprawiając, że traci on głód tego, co jest prawdziwe, dobre i piękne, głód Boga i Jego miłości - powiedział do wiernych papież Franciszek podczas południowej modlitwy Anioł Pański. Zaapelował również, by "uwolnić się od bożków, od rzeczy próżnych i budować życie na tym co najważniejsze".

Podczas spotkania z dziesiątkami tysięcy wiernych na południowej modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież przywołał epizod z Ewangelii o kuszeniu Jezusa przez Szatana.

Na początku papież zmagał się z mikrofonem. Sprawdzając, czy działa stukał w niego z rozbawieniem i drapał. Gdy upewnił się, że urządzenie działa, rozpoczął przemówienie.

"Z Szatanem nie prowadzi się dialogu"

- Kusiciel stara się odwieść Jezusa od planu Ojca, czyli życia w poświęceniu i miłości, która ofiaruje jego samego jako odkupienie i namówić go na to, by obrał łatwą drogę sukcesu i siły - przypomniał Franciszek. Zwrócił uwagę na „fałszywe nadzieje mesjanistyczne”, jakimi diabeł kusi Jezusa. Wśród nich papież wymienił: „dobrobyt ekonomiczny, wskazany przez możliwość przemienienia kamieni w chleb” i „styl życia spektakularny i wypełniony cudami”, a także „pójście na skróty drogą władzy i panowania”.

- Jezus zdecydowanie odrzucił wszystkie te pokusy i nie chciał jakiegokolwiek kompromisu z grzechem oraz logiką świata - zauważył papież. Następnie zwrócił uwagę wiernych na to, że „Jezus wie dobrze, że z Szatanem nie prowadzi się dialogu, bo jest on bardzo przebiegły”.

- Pamiętajmy o tym w chwili pokusy - żadnej dyskusji z Szatanem - apelował papież.

Redukcja człowieka

- Mentalność tego świata - powiedział - redukuje człowieka do poziomu podstawowych potrzeb, sprawiając, że traci on głód tego, co jest prawdziwe, dobre i piękne, głód Boga i Jego miłości. Musimy uwolnić się od bożków, od rzeczy próżnych i budować nasze życie na tym co najważniejsze - dodał Franciszek.

Poprosił wiernych obecnych na placu Świętego Piotra, by modlili się za niego w związku z rozpoczynającymi się w niedzielę po południu rekolekcjami wielkopostnymi. Franciszek spędzi sześć dni ze swymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej w domu kościelnym w miejscowości Ariccia niedaleko Wiecznego Miasta.

Autor: jl//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: