Franciszek: W Kościele nie ma miejsca na podziały

TVN24


- W Kościele nie ma miejsca na podziały. - Bogactwo, odmienność, różnorodność nigdy nie są w konflikcie - podkreślił papież podczas uroczystości Zesłania Ducha Świętego w Watykanie.

W mszy dla ruchów kościelnych z całego świata uczestniczyło, jak podał Watykan, ponad 200 tysięcy osób. W homilii papież rozważał trzy słowa związane z działaniem Ducha Świętego: nowość, harmonia i misja.

Nowość oznacza zbawienie

- Nowość - mówił - zawsze napełnia nas po trosze lękiem, bo czujemy się bardziej bezpieczni, jeśli mamy wszystko pod kontrolą, jeśli to my budujemy, programujemy, planujemy nasze życie według naszych schematów, naszych zabezpieczeń, naszych gustów. Franciszek zauważył, że dzieje się tak również w odniesieniu do Boga: - Często idziemy za Nim, przyjmujemy Go, ale tylko do pewnego punktu. Obawiamy się, że Bóg będzie nam kazał przemierzać nowe drogi, że każe nam wyjść z naszych perspektyw często ograniczonych, zamkniętych, egoistycznych, aby otworzyć nam nowe horyzonty - wyjaśniał. Papież przypomniał, że cała historia zbawienia oparta jest na nowości, przemianie i ufności: - Noe buduje arkę wyśmiewany przez wszystkich i ocala siebie; Abraham opuszcza swoją ziemię, mając jedynie w ręku obietnicę; Mojżesz stawia czoło potędze faraona i prowadzi lud do wolności; apostołowie zastraszeni i zamknięci w Wieczerniku wychodzą odważnie, aby głosić Ewangelię". - Nie jest to nowość dla nowości, poszukiwanie tego, co nowe, aby przezwyciężyć nudę, jak to często się dzieje w naszych czasach - wskazał.

Kościół otwary na różnorodność

Franciszek zwrócił uwagę na potrzebę harmonii w Kościele, wraz z różnorodnością, pluralizmem, ale zarazem jednością, która nie prowadzi jednak do jednolitości. Papież zastrzegł, że w Kościele nie ma miejsca ani dla "partykularyzmów" i zamykania się, ani dla "homologizacji". - Bogactwo, odmienność, różnorodność nigdy nie są w konflikcie - zauważył. Papież przestrzegł przed odstępowaniem od nauki Kościoła i wychodzeniem poza wspólnotę kościelną. Na zakończenie mszy w rozważaniach przed modlitwą Regina coeli Franciszek powiedział, że była ona doświadczeniem "piękna jedności". Na mszę przybyli reprezentanci Akcji Katolickiej, Ruchu Focolari, Neokatechumenatu, rzymskiej Wspólnoty Świętego Idziego, skautów i wielu innych organizacji oraz ruchów świeckich. Obecni byli niektórzy ministrowie z rządu Włoch, należący do prężnego ruchu Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie).

Autor: rf//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: