Świat

Frakcja Ku Klux Klanu otwiera się na gejów, żydów, Afroamerykanów i Latynosów

Świat

domena publicznaTrzech członków Ku Klux Klanu w czasie marszu w 1922 roku

Jedna z frakcji Ku Klux Klanu zamierza otworzyć się na żydów, Afroamerykanów, Latynosów i homoseksualistów - donosi "Washington Post". Ma to pomóc w utworzeniu "silniejszej i lepszej" Ameryki.

Rasistowska organizacja Ku Klux Klan, walcząca o utrzymanie supremacji białych ludzi w USA i dążąca do ograniczenia praw innych grup rasowych i etnicznych, zamierza rozszerzać swój zasięg i misję.

Jedna z jej frakcji o nazwie Wojownicy Gór Skalistych z Montany w USA zamierza odrzucić palenie krzyży, odciąć się od linczów na Afroamerykanach i zaprzestać rasistowskich ataków.

Rebranding Ku Klux Klanu

Wojownicy Gór Skalistych chcą przyjmować do organizacji homoseksualistów, żydów, Afroamerykanów i Latynosów, czyli grupy, na nienawiści do których KKK oparł swoją ideologię.

- Zwierzchnictwo białych to stary Klan. My jesteśmy nowym Klanem - wyjaśnił John Albarr, członek Ku Klux Klanu z Great Falls w Montanie. Jego frakcja zawarła porozumienie z Krajowym Stowarzyszeniem Postępu Ludzi Kolorowych (NAACP). Celem grupy będzie stworzenie "silnej i lepszej" Ameryki.

Pomimo "rebrandingu", wszyscy członkowie Wojowników nadal będą nosić tradycyjne białe szaty, maski i spiczaste kaptury.

Na razie nie wiadomo, ile osób liczy grupa. W 2011 roku Abarr bezskutecznie ubiegał się o mandat w Kongresie z ramienia republikanów z hasłem "ocalenia białej rasy". Ostatecznie został usunięty z szeregów partii za swoje rasistowskie poglądy.

150 frakcji

Ku Klux Klan założono w 1865 roku po wojnie secesyjnej. Organizacja wzywała do "oczyszczenia" społeczeństwa i wyeliminowaniu ras innych niż biała.

Dzisiaj straciła na znaczeniu, a w jej szeregach jest ok. 5 tys. Amerykanów. W sumie na terenie USA działa ok. 150 różnych podgrup.

Autor: pk//plw / Źródło: Jerusalem Post, Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna