TVN24 | Świat

Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń

TVN24 | Świat

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP
Von der Leyen w Davos o Ukrainie
wideo 2/22
Von der Leyen w Davos o Ukrainie

Sankcje Unii Europejskiej niszczą rosyjską gospodarkę, a tym samym rosyjską machinę wojenną uruchomioną przeciwko Ukrainie - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przemawiając na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Davos. Dodała, że Rosja wykorzystuje obecnie blokadę eksportu i importu żywności z ukraińskich portów "jako broń", co ma globalne reperkusje.

Von der Leyen przemawiając w szwajcarskim Davos powiedziała, że sankcje Unii Europejskiej niszczą rosyjską gospodarkę, a tym samym rosyjską machinę wojenną uruchomioną przeciwko Ukrainie.

Mówiła również, że Rosja wykorzystuje obecnie blokadę eksportu i importu żywności z ukraińskich portów "jako broń", co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - zaznaczyła przewodnicząca KE.

Zaapelowała do społeczności międzynarodowej o współpracę w celu zakończenia wojny, natychmiastowego działania i jak najpełniejszej pomocy Ukrainie, gospodarczej, jak i wojskowej.

Relacja na żywo: Atak Rosji na Ukrainę. 90. dzień inwazji

Brytyjski minister: może dojść do głodu, który mógłby przynieść więcej ofiar niż wojna

Brytyjski minister transportu Grant Shapps ostrzegł we wtorek, że głód spowodowany brakami zboża i żywności wskutek zablokowania przez Rosję ukraińskich portów może spowodować więcej ofiar niż sama wojna.

- Tym, co mnie martwi jest to, że widzimy wiele ofiar na Ukrainie, a możemy zobaczyć nawet jeszcze więcej w innych miejscach świata z powodu niedoboru zboża i żywności. Może to być nawet większa liczba niż bezpośrednich ofiar podczas wojny - powiedział w stacji Sky News.

Poinformował, że rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksandrem Kubrakowem o sposobach zapewnienia tego, by ukraińskie zboże mogło opuścić kraj. - Istnieje wiele potencjalnych sposobów na wywiezienie zboża i innych towarów z kraju, a także na wwiezienie ich do kraju. Myślę, że jest to absolutnie konieczne, gdyż w przeciwnym razie może dojść do ogromnego głodu, którego liczby mogą przekroczyć liczbę ofiar samej wojny - mówił. Zapytany o sugestie, że Wielka Brytania mogłaby wysłać okręty wojenne do portu w Odessie, aby eskortowały statki przewożące towary z Ukrainy, Shapps odparł: - Nie mogę wchodzić w szczegóły, jest w tej kwestii wiele zawiłości, w tym zaminowane wody w pobliżu portu w Odessie. - Niewątpliwie Rosja i (prezydent Władimir) Putin oraz ich podejście do tego tematu mogą bardzo utrudnić sprawę - dodał.

Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Davos

Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos rozpoczęło się w niedzielę. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, między innymi wojny na Ukrainie, pandemii COVID-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości