Dotychczas był ministrem finansów, spróbuje stworzyć nowy rząd

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis poinformował w środę, że desygnował na premiera Florina Citu, dotychczas pełniącego obowiązki ministra finansów. Citu ma utworzyć rząd przejściowy, który powinien pracować do wyborów parlamentarnych w listopadzie.

47-letni polityk Partii Liberalnej, ekonomista z wykształcenia i były bankowiec, ma dziesięć dni na utworzenie nowego rządu i musi uzyskać wotum zaufania od parlamentu.

- Chcę szybko przerwać ten impas, moim kandydatem na premiera jest minister finansów. Mam nadzieję, że wkrótce przygotuje on skład gabinetu, program rządu i przedstawi go deputowanym – powiedział dziennikarzom prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W poniedziałek Trybunał Konstytucyjny zablokował tworzenie nowego rządu, na czele z dotychczasowym premierem Ludovikiem Orbanem z Partii Liberalnej, gdyż uznał, że powierzenie mu tej misji jest sprzeczne z ustawą zasadniczą.

Decyzja TK zablokowała też plany prezydenta Iohannisa i sprawujących do tej pory prowizorycznie władzę liberałów, by doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych. W tej sytuacji prezydent musiał powierzyć misję utworzenia rządu kolejnemu politykowi.

W rumuńskim parlamencie nie ma w tej chwili żadnej dysponującej większością frakcji bądź koalicji, a Orban był szefem rządu mniejszościowego.

asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ROBERT GHEMENT/PAP/EPA