Flaga w F-22. Z bombami nad Syrię w patriotycznym nastroju

Tak atakowali Amerykanie w Syrii
Tak atakowali Amerykanie w Syrii
Departament Obrony USA
Departament Obrony USAPatriotyczny dodatek w F-22. Na wideo naloty na Syrię z 23 września

Wykonane nad Zatoką Perską zdjęcie amerykańskiego myśliwca F-22 pokazuje ciekawy detal. Jak zauważył pewien włoski ekspert i dziennikarz ds. lotnictwa wojskowego, wracający z nalotu na Syrię pilot miał w kokpicie złożoną amerykańską flagę. Tło wydarzenia nie jest znane, ale tego rodzaju "dekoracja" jest niespotykana.

Ciekawostkę dostrzegł David Cenciotti, twórca strony "The Aviationist" publikującej wieści na temat lotnictwa wojskowego. Zdjęcie amerykańskiego myśliwca wykonano prawdopodobnie we wtorek rano z pokładu latającej cysterny KC-135. Pod ogonem tych maszyn znajduje się małe okno, przez które wygląda operator bomu służącego do przetaczania paliwa. To dobry punkt widokowy na zbliżające się do tankowania samoloty i członkowie załóg KC-135 oraz pasażerowie często przy tej okazji robią zdjęcia.

F-22 zaprezentował się załodze tankowca z 389. Skrzydła Ekspedycyjnego USAF stacjonującego na katarskim lotnisku Al-Udeid. Maszyna pobierała paliwo wracając z nalotów nad Syrię do swojej bazy Al-Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W kokpicie F-22 wyraźnie widać złożoną w trójkąt amerykańską flagę. Pilot ułożył ją z przodu, obok wyświetlacza przeziernego (ang. HUD - Head Up-Display, przeźroczysty monitor wyświetlający niezbędne informacje przed pilotem tak, aby nie musiał podczas lotu patrzeć na przyrządy). Tak duże złożone flagi nie są zwyczajowym wyposażeniem kokpitów samolotów myśliwskich. Niezabezpieczone mogłyby sprawić pilotowi dużo problemów podczas gwałtownych manewrów. Jednak charakterystyczny sposób, w jaki była złożona, pozwala domyślić się tła tego niecodziennego zdjęcia. Podczas pogrzebów wojskowych w USA trumny są okrywane dużą flagą, która następnie jest składana w ciasny trójkąt i uroczyście wręczana rodzinie. Być może pilot chciał kogoś upamiętnić, zabierając flagę na pierwszą misję bojową F-22. Jest również możliwe, że był to po prostu wyraz gorliwego patriotyzmu. Na F-22 lata elita USAF. Dotarcie na szczyt nieformalnej drabiny szeregującej ważność pilotów wojskowych USA wymaga szczególnych cech charakteru. Osoby zasiadające za sterami myśliwców przewagi powietrznej jak F-22 czy F-15 tworzą własną społeczność pełną pewności siebie i elitaryzmu. Powszechna jest również duma z własnego państwa i przekonanie o jego wyjątkowości.

F-22 oddalający się od tankowca po pobraniu paliwa. Widać końcówkę bomu łączącego obie maszynyUSAF

Autor: mk\mtom / Źródło: tvn24.pl, The Aviationist

Źródło zdjęcia głównego: USAF

Pozostałe wiadomości