Świat

Finlandia zaostrza przepisy migracyjne

Świat

wiki (CC BY 2.0) | Irish Defence ForcesMigranci przybywają do Finlandii z trzech kierunków - większość przez Szwecję

Rząd Finlandii przedstawił we wtorek plan zaostrzenia przepisów migracyjnych obliczony na zmniejszenie napływu imigrantów i ograniczenie kosztów związanych z ich przyjmowaniem i asymilacją.

Program, który przewiduje wprowadzenie około 80 nowych przepisów, zbliżony jest do kroków, jakie podjęły ostatnio inne państwa skandynawskie - komentuje EFE.

Przyspieszenie analizy wniosków o azyl

Przewidywane jest między innymi przeznaczenie większych sum na instytucje zajmujące się imigrantami, do których też skieruje się dodatkowych pracowników. Ma to przyśpieszyć analizę wniosków o azyl. - Gdy procesy te przebiegać będą szybciej, będziemy mogli przeznaczać na nie mniej środków i poświęcić więcej uwagi tym, którzy naprawdę potrzebują pomocy - powiedział podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Petteri Orpo.

35 tys. migrantów do końca roku

Według prognoz MSW do końca roku Finlandia przyjmie około 35 tys. migrantów, czyli 12 razy więcej niż w roku ubiegłym. Zdaniem Orpo tylko jedna osoba na trzy wśród nich spełnia kryteria przyznania azylu. Migranci przybywają do Finlandii z trzech kierunków - większość przez Szwecję, reszta zaś przez Niemcy i Rosję. Rządowy program przedstawiony we wtorek przewiduje też wydawanie pozwoleń tymczasowych na pobyt w Finlandii zamiast na pobyt stały; będą one cofane, jeśli warunki w krajach pochodzenia uchodźców poprawią się. Władze będą zaś dwa razy w roku sprawdzać, czy kraje te stały się na tyle bezpieczne, że można odesłać do nich osoby, które uciekły przed konfliktami.

Imigranci mają podjąć pracę

Powstaną też dwa nowe ośrodki dla uchodźców, a w tych, które już istnieją, nadzór nad bezpieczeństwem ma być bardziej skrupulatny. Ponadto przebywający w nich imigranci ubiegający się o prawo azylu mają podjąć pracę. - Nie chodzi koniecznie o jakieś prace za wynagrodzenie, ale może to być na przykład zajmowanie się sprzątaniem ośrodków - powiedział minister sprawiedliwości Jari Lindstroem. Powstaną też centra repatriacji, które mają szybko odsyłać do krajów pochodzenia te osoby, którym odmówiono azylu. Nowe przepisy utrudnią też łączenie rodzin i ograniczą opiekę społeczną nad uchodźcami.

Autor: mart//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY 2.0) | Irish Defence Forces

Raporty: