Finlandia w NATO. Skrzypczak: Rosjanie mają świadomość, że za ich zachodnią granicą stoi potężna armia

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
TVN24
Finlandia w NATO. Skrzypczak: Rosjanie mają świadomość, że za ich zachodnią granicą stoi potężna armia
Finlandia w NATO. Skrzypczak: Rosjanie mają świadomość, że za ich zachodnią granicą stoi potężna armiaTVN24
wideo 2/2
TVN24Finlandia w NATO. Skrzypczak: Rosjanie mają świadomość, że za ich zachodnią granicą stoi potężna armia

We wtorek Finlandia stała się 31. członkiem NATO. - W tej chwili Rosjanie mają świadomość, że za ich zachodnią granicą stoi potężna armia, która się zbroi, która się modernizuje - skomentował na antenie TVN24 generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Finlandia we wtorek oficjalnie została 31. członkiem NATO. Dokumenty akcesyjne zostały przekazane na ręce sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena. Na maszcie przed kwaterą główną NATO została podniesiona flaga Finlandii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Finlandia 31. członkiem NATO. Co to oznacza dla niej i dla reszty Europy?

Gościem TVN24 był generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Skrzypczak: Putin czuje się okrążony

- Spełnia się chyba najczarniejszy scenariusz, jaki mógł sobie wyśnić (Władimir - red.) Putin - powiedział Skrzypczak, dodając, że przywódca Rosji "czuje się okrążony" i "ma świadomość, że niczego nie osiągnie militarnie". - Siła NATO jest teraz na tyle odstraszająca, że Putin ma świadomość, że popełnił historyczny błąd - stwierdził generał.

Waldemar SkrzypczakTVN24

Gość TVN24 ocenił między innymi, że rosyjska Flota Bałtycka "została obezwładniona" i jest "pod pełną kontrolą" sił NATO. - W tej chwili Rosjanie mają świadomość, że za ich zachodnią granicą stoi potężna armia, która się zbroi, która się modernizuje - powiedział.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

- Rosjanie mają w tej chwili potężny problem, bo oni muszą dokonać takich zmian, które by uwiarygodniły to, że oni chcą nie tylko wojny, ale i w przyszłości chcą pokoju. Przecież Putin nie jest wieczny, Putin kiedyś odejdzie, a zatem trzeba szukać i pewnie Rosjanie szukają takich, którzy będą budowali zupełnie inną Rosję - powiedział generał Skrzypczak.

Skrzypczak: Zełenski bardzo liczy na Polskę i na naszego prezydenta

Generał ocenił, że ewentualne odbicie przez Ukrainę terytoriów okupowanych przez Rosję "będzie kosztowało wiele ofiar stronę ukraińską". Jednakże dodał, że "Rosjanie sięgają już po głębokie rezerwy", a Ukraińcom może udać się "rozbić część zgrupowań" Federacji Rosyjskiej. - Rosjanie poszliby w rozsypkę - dodał.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się w środę między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. - Zełenski sięga po wszystkich, z którymi może zbudować jakąś koalicję polityczną, być może jakiś sojusz w przyszłości - powiedział Skrzypczak. - Zełenski bardzo liczy na Polskę i na naszego prezydenta - dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
Dokument "Putin. Droga do wojny"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: maavoimat.fi