Szef fińskiej straży granicznej: na granicy z Rosją należy postawić płot

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Zdaniem komendanta fińskiej straży granicznej Pasi Kostamovaary na wschodniej granicy z Federacją Rosyjską należy postawić fizyczną barierę. W jego ocenie płot zapobiegłby nielegalnej migracji Rosjan do Finlandii, która znacząco wzrosła po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji.

- Taka inwestycja to koszt liczony w setkach milionów euro – powiedział generał Pasi Kostamovaara w wywiadzie opublikowanym we wtorkowym wydaniu dziennika "Keskisuomalainen". Z projektem wiązałoby się nie tylko wzniesienie fizycznych barier, ale również instalacja technicznego monitoringu oraz kwestia organizacji dróg dojazdowych. Według najnowszego raportu straży granicznej odgrodzić należałoby około 10-20 procent z liczącej 1,3 tysiąca kilometrów granicy z Rosją (czyli około 130-260 km). Okres eksploatacji płotu szacowany jest na około 50 lat.

Płot – tłumaczył generał – byłby przede wszystkim potrzebny na odcinkach granicy o największym natężeniu ruchu, czyli w rejonie południowo-wschodniej Finlandii, skupiającej ruch z okolic Sankt Petersburga, a także w pobliżu posterunków straży w innych regionach przygranicznych.

Najpierw w ramach programu pilotażowego wzniesiono by barierę na mniejszym odcinku. Straż jest gotowa do przystąpienia do projektu już zimą lub wiosną przyszłego roku. Inwestycja mogłaby zostać zrealizowana w okresie 2-3 lat, licząc od rozpoczęcia budowy – szacuje Kostamovaara.

Rząd ma podjąć dyskusję o fizycznym zabezpieczeniu wschodniej granicy w najbliższym czasie – potwierdziła szefowa MSW Krista Mikkonen.

Plan, który wzbudzał kontrowersje

Plany budowy płotu na wschodniej granicy Finlandii w ostatnich latach wzbudzały wiele kontrowersji, a władze odrzucały taką inwestycję z uwagi m.in. na nieopłacalność projektu, trudne warunki gruntowo-wodne oraz klimatyczne na długiej granicy, jak również ze względu na stosunki sąsiedzkie z Rosją.

Rosyjska agresja na Ukrainę doprowadziła jednak do zmiany woli politycznej władz w tej kwestii. Latem fiński parlament uchwalił nowelizację przepisów o straży granicznej, umożliwiającą rozpoczęcie budowy ogrodzeń czy barier.

Rosjanie opuszczają kraj. Chcą uniknąć częściowej mobilizacji na wojnęIRAKLI GEDENIDZE / Reuters / Forum

Obecnie również, w związku ze wzmożonym ruchem granicznym z Rosji, który wyraźnie nasilił się po ogłoszeniu przez Władimira Putina w połowie ubiegłego tygodnia częściowej mobilizacji, wzrasta ryzyko podejmowania prób nielegalnego przekraczania granicy – wskazują funkcjonariusze straży. Pierwsze osoby, które nielegalnie przedostały się do Finlandii z Rosji zostały już zatrzymane przez patrol w północno-wschodniej części kraju w regionie Kainuu, graniczącym z Laponią. Utrzymują, że szukają w Finlandii azylu.

Finlandia chce ograniczyć napływ Rosjan

W ostatnim tygodniu – jak podał oddział straży granicznej dla południowo-wschodniej Finlandii – liczba wjeżdżających do kraju zwiększyła się o ponad 50 procent. Łącznie w tym okresie z Rosji przybyło blisko 46 tysięcy osób, z czego około 38,5 tys. to Rosjanie.

Z przybyłych jedynie około 20 osób wnioskowało o azyl, a niespełna 200 o tymczasową ochronę. Jednocześnie przez przejścia w tym regionie wyjechało około 22 tysięcy obywateli rosyjskich, co jest wskaźnikiem utrzymującym się na stałym poziomie.

Fińskie władze zapowiedziały, że w najbliższych dniach znacząco ograniczą prawo Rosjan do wjazdu do Finlandii. Niedozwolony ma być m.in. wjazd z wizami turystycznymi, wydanymi nie tylko przez Finlandię, ale też inne kraje UE. Dopuszczony ma być przyjazd jedynie z ważnych powodów, np. rodzinnych lub zawodowych czy też naukowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości