Noc na morzu. Prom osiadł na bałtyckiej mieliźnie z ponad 420 osobami na pokładzie

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ads, mart, momo //now
Źródło:
tvn24.pl, CNN
Prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku. Na pokładzie ponad 400 osóbRueters
wideo 2/3
RuetersProm osiadł na mieliźnie na Bałtyku. Na pokładzie ponad 400 osób

Prom pasażerski przewożący ponad 420 osób osiadł w sobotę na mieliźnie u wybrzeży fińskich wysp na Morzu Bałtyckim. W niedzielę statek został odholowany do pobliskiego portu, a kilka godzin później ze wszystkimi pasażerami na pokładzie ruszył w dalszy rejs.

Płynący ze Sztokholmu do Turku w Finlandii prom Viking Grace został unieruchomiony u wybrzeży Wysp Alandzkich położonych około 70 kilometrów od Szwecji, u wejścia do Zatoki Botnickiej, w sobotę około południa - poinformowała straż przybrzeżna Finlandii Zachodniej. Na pokładzie było 331 pasażerów i 98 członków załogi.

Prom osiadł na mieliźnieReuters

Ewakuacja nie była potrzebna

Niewykluczone, że do sytuacji przyczynił się silny wiatr, który mógł zepchnąć jednostkę na płyciznę. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Straż Przybrzeżna ostatecznie nie zdecydowała się na - pierwotnie zaplanowaną - ewakuację osób znajdujących się na pokładzie. Uznała, że będzie monitorować sytuację. Nurkowie z fińskiej straży przybrzeżnej zbadali kadłub unieruchomionego statku i stwierdzili, że nie nabiera wody ani nie wycieka z niego paliwo. Pasażerowie i załoga pozostali więc na pokładzie na noc.

W niedzielę rano prom został odholowany do pobliskiego portu w Mariehamn - stolicy i jedynego miasta archipelagu Wysp Alandzkich. Tam pasażerowie na krótko zeszli na brzeg. Statek o godzinie 12.15 czasu polskiego wyruszył z portu, kontynuując podróż do Turku.  

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Mierzący 218 metrów długości i liczący 10 pokładów MS Viking Grace został zbudowany tak, aby pomieścić prawie trzy tysiące pasażerów. Liczebność ta została jednak ograniczona w ostatnim czasie z powodu pandemii COVID-19. 

Prom osiadł na mieliźnieReuters

To już kolejny tego typu wypadek morski w rejonie wysp Alandzkich, we wrześniu tego roku na mieliźnie utknął taki sam prom pasażerski, z blisko 300 osobami na pokładzie.

Autor:ads, mart, momo //now

Źródło: tvn24.pl, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Reuters