TVN24 | Świat

Media: była prezydent i premierzy odbywali loty czarterowe rosyjskimi samolotami

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Spotkanie prezydent Finlandii Tarji Halonen i prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Wideo archiwalne
Reuters ArchiveSpotkanie prezydent Finlandii Tarji Halonen i prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Wideo archiwalne

Reporterzy śledczy radia Yle ustalili, że była prezydent Finlandii Tarja Halonen oraz premierzy tego kraju w latach 2007-2011 w trakcie pełnienia urzędu podróżowali prywatnymi samolotami należącymi do rosyjskich banków i rosyjskich biznesmenów.

Według opublikowanego w czwartek reportażu radia Yle kancelaria prezydenta i rady ministrów - organizująca służbowe loty poprzez fińską spółkę, od dekad zajmującą się bukowaniem czarterów dla fińskich władz - nie była świadoma, że poszczególne maszyny były własnością rosyjskich podmiotów.

Sprawa wyszła na jaw po analizie dokumentów, które wyciekły z rajów podatkowych (afery Panama Papers, Pandora Papers), oraz pochodzących z cypryjskich rejestrów handlowych.

Spółka korzystała z odrzutowców będących rosyjską własnością przez 15 lat, a przedstawiciele najwyższych władz Finlandii odbyli co najmniej kilkanaście lotów tymi samolotami - ujawniano w raporcie.

Była prezydent i premierzy podróżowali rosyjskimi samolotami

Chodzi przede wszystkim o przeloty Tarji Halonen, prezydent Finlandii w latach 2000-2012, oraz premierów: Mattiego Vanhanena (2003-2010, obecnie marszałka parlamentu), Mari Kiviniemi (2010-2011), Jyrkiego Katainena (2011-2014, później także unijnego komisarza).

Yle wyjaśnia, że faktyczni właściciele maszyn nie zostali zgłoszeni do fińskiego rejestru, a rosyjskie podmioty ukrywają się za anonimowymi spółkami z rajów podatkowych. Urzędnicy nie odpowiedzieli na pytanie, czy kontrowersyjne przeloty mogły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa - zaznaczono.

Podkreślono przy tym, że fińskie władze korzystają z czarterów "w sytuacjach wyjątkowych". Zazwyczaj prezydent i ministrowie podróżują normalnymi lotami rejsowymi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości