Minister obrony Finlandii: do końca roku możemy być członkiem NATO

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATO
Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATOThe White House
wideo 2/6
The White HouseBiden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATO

Minister obrony Finlandii Antti Kaikkonen ocenił w poniedziałek, że w najlepszym przypadku jego kraj stanie się pełnoprawnym członkiem NATO do końca roku. Jak dodał, fińskie władze oczekują, że Turcja ratyfikuje członkostwo Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim. - Im szybciej, tym lepiej - powiedział.

Według szefa resortu obrony Finlandia od lat utrwalała współpracę i zgodność z systemami NATO. - Można by rzec, że nie pozostaje nic innego, jak tylko podłączyć wtyczkę - powiedział Antti Kaikkonen podczas oficjalnego otwarcia kursu obrony narodowej organizowanego cyklicznie przez siły zbrojne od ponad 60 lat.

Dodał, że szybki proces dołączenia do NATO to dla fińskiej obronności "największa zmiana" od czasu II wojny światowej, a zimą i wiosną tego roku, czyli po ataku Rosji na Ukrainę, stało się jasne, że jest to "jedyny, logiczny i wiarygodny sposób podniesienia progu zbrojnej agresji" dla wroga.

Siły pancerne FinlandiiMatti Salminen / Shutterstock

"Oczekujemy, że Turcja ratyfikuje nasze członkostwo"

Od czerwcowego szczytu w Madrycie, większość krajów NATO - 23 z 30 - ratyfikowało już członkostwo Finlandii i Szwecji w Sojuszu. Zakłada się, że ostatnim państwem, które to zrobi będzie Turcja.

- Postępujemy zgodnie z trójstronnym dokumentem przyjętym na szczycie w Madrycie. Oczekujemy, że Turcja ratyfikuje nasze członkostwo. Im szybciej, tym lepiej - powiedział minister Kaikkonen.

Rząd prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana blokował rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Finlandią i Szwecją. Ankara oficjalnie uzależniała zmianę swojego stanowiska od polityki Helsinek i Sztokholmu wobec organizacji uznawanych przez władze tureckie za terrorystyczne, w szczególności Kurdów tureckich mających dążenia separatystyczne.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Matti Salminen / Shutterstock

Pozostałe wiadomości