"Finlandia jest ważnym partnerem Polski"

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na spotkaniu z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto w Helsinkach wyraził nadzieję na dalsze pogłębienie współpracy między krajami. - Finlandia jest ważnym partnerem Polski, a dialog obu państw jest konstruktywny - dodał szef polskiej dyplomacji po rozmowie z fińskim ministrem spraw zagranicznych Pekką Haavisto.

W rozmowie z fińskim prezydentem Saulim Niinisto minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz nawiązał do tradycji dobrych relacji z Finlandią i wyraził nadzieję na ich dalsze pogłębienie w takich dziedzinach, jak współpraca regionalna, inwestycje, wymiana handlowa, bezpieczeństwo i polityka wschodnia.

Do spotkania doszło w ramach dwudniowej wizyty szefa polskiej dyplomacji w Finlandii. W czwartek Czaputowicz rozmawiał także z fińskim ministrem spraw zagranicznych Pekką Haavisto.

"Finlandia jest ważnym partnerem Polski"

- Finlandia jest ważnym partnerem Polski. Dialog między Warszawą a Helsinkami jest otwarty i konstruktywny – zaznaczył polski minister na wspólnej konferencji prasowej.

Głównymi tematami spotkania były współpraca dwustronna, kwestia bezpieczeństwa europejskiego i wschodnie sąsiedztwo Unii Europejskiej. Dyskutowano również o sytuacji na Bliskim Wschodzie, Partnerstwie Wschodnim i kontynuacji polityki rozszerzenia UE.

Czaputowicz wyraził zadowolenie, że Polska i Finlandia podzielają stanowisko w sprawie rozszerzenia UE. Zachęcił także Haavisto do złożenia w niedalekiej przyszłości wspólnej wizyty - w gronie tzw. przyjaciół rozszerzenia - w Albanii i Macedonii Północnej, ubiegających się o przyjęcie do Wspólnoty.

Polski minister zaznaczył też, że Warszawa ze szczególnym zadowoleniem przyjmuje fińskie wysiłki na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności na Morzu Bałtyckim, jak i rolę Finlandii we współpracy NATO-UE.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił również znaczenie relacji gospodarczych między oboma państwami, których wymiana handlowa w 2018 roku przekroczyła 3,6 mld euro. W Polsce działa ponad 200 fińskich przedsiębiorstw - dodał.

Spotkanie z fińską Polonią i Muzeum Mannerheima w programie wizyty

Dwudniowa wizyta Czaputowicza w Helsinkach odbywa się w stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Finlandią. Z tej okazji ministrowie wzięli udział w uroczystym upamiętnieniu tej rocznicy.

- 100 lat po nawiązaniu stosunków (dyplomatycznych) Polskę i Finlandię nadal łączy przyjaźń. Nasze kraje, jako partnerzy, członkowie UE i aktywni członkowie forów wielostronnych, mają istotny wkład w rozwiązywanie problemów regionalnych i globalnych - deklarował Czaputowicz w przemówieniu.

Dzień wcześniej Czaputowicz spotkał się z fińską Polonią. - Jesteście ambasadorami Polski i polskości w Finlandii. Dziękuję za to, że pielęgnujcie polskie tradycje i reprezentujecie je w swoich środowiskach - powiedział minister na spotkaniu w rezydencji ambasadora RP w Helsinkach.

Przy okazji wizyty w Finlandii szef polskiego MSZ odwiedził także Muzeum Mannerheima. 

Autor:pp/kg

Źródło: PAP