"8 pierwszych randek" Zełenskiego i rosyjskiej aktorki. Film z obecnym prezydentem zakazany na Ukrainie

TVN24 | Świat

Autor:
rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ukraińska Państwowa Agencja Kinematografii zakazała w 2019 roku dystrybucji i wyświetlania pięciu filmów. W jednym z nich zagrał - jeszcze jako aktor - obecny prezydent kraju Wołodymyr Zełenski.

O sprawie poinformowała we wtorek agencja Interfax-Ukraina.

"Półkownik" z udziałem Wołodymyra Zełenskiego

Jednym z producentów i scenarzystów filmu "8 pierwszych randek" z 2012 roku był Wołodymyr Zełenski. Obecny szef państwa, wcześniej aktor i producent filmowy, zagrał także jedną z głównych ról - weterynarza Nikity, planującego ślub z Iloną, chirurgiem plastycznym. W tę rolę wcieliła się rosyjska aktorka Jekaterina Warnawa. I właśnie z jej powodu obraz powędrował "na półkę". Film - według ukraińskiej agencji - został w 2019 roku zakazany, ponieważ Warnawa znajduje się na liście artystów rosyjskich uznanych za "zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego" Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskipresident.gov.ua

Zakazani także Segal i Depardieu

W ubiegłym roku zakazano też wyświetlania amerykańskiego filmu "Maczeta", gdyż zagrał w nim aktor Steven Seagal, oraz francuskiego obrazu "Dzieci z Timpelbach", w którym wystąpił Gerard Depardieu. Obaj mają bliskie stosunki z obecnymi władzami Rosji, popierają ich politykę, w tym aneksję Krymu oraz otrzymali rosyjskie obywatelstwo.

Czytaj także: Seagal został Rosjaninem. Putin podpisał dekret>>>

Czytaj także: Filmy z Depardieu zakazane na Ukrainie. Aktor jest "zagrożeniem">>>

Dodatkowo zakazano dystrybucji i pokazywania dwóch filmów rosyjskich.

Autor:rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua