Filipiny: szef służby więziennej oskarżony o zlecenie zabójstwa dziennikarza radiowego

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, BBC
Filipińscy aktywiści na ulicach. Policja użyła armatek wodnych. Nagranie archiwalne
Filipińscy aktywiści na ulicach. Policja użyła armatek wodnych. Nagranie archiwalne
Reuters Archiwum
Reuters Archiwum Filipińscy aktywiści na ulicach. Policja użyła armatek wodnych. Nagranie archiwalne

Filipińska policja oskarżyła szefa służby więziennej Geralda Bantaga o zlecenie zabójstwa znanego dziennikarza radiowego Percivala Mabasy. Reporter publicznie krytykował Bantagę, między innymi za korupcję. Do zbrodni doszło w październiku w stolicy Filipin, Manili. Domniemany wykonawca zlecenia Joel Escorial oddał się w ręce władz.

Gerald Bantag prawdopodobnie zlecił morderstwo z powodu ciągłego demaskowania przez dziennikarza w jego programach - przekazał reporterom Eugene Javier z państwowego biura śledczego, cytowany przez BBC.

Szef więziennictwa jest obecnie zawieszony w obowiązkach i będzie "prawdopodobnie najwyższym rangą urzędnikiem państwowym (na Filipinach), który został kiedykolwiek oskarżony o tak poważne przestępstwo - powiedział minister sprawiedliwości Crispin Remulla.

Bantag, zatrudniony przez byłego prezydenta Rodrigo Duterte, zaprzeczał w październiku, jakoby miał jakikolwiek związek z zabójstwem dziennikarza.

Domniemany wykonawca zlecenia Joel Escorial oddał się w ręce władz na początku października.

Zabójstwa dziennikarzy na Filipinach

BBC podała, że Mabasa, który w swoim programie radiowym występował pod pseudonimem Percy Lapid, został zabity 3 października. Jest drugim dziennikarzem, który zginął od czasu objęcia urzędu przez obecnego prezydenta Ferdinanda Marcosa Jr.

Według danych organizacji pozarządowej Reporterzy Bez Granic (RSF) co najmniej 187 dziennikarzy zostało zabitych w ciągu ostatnich 35 lat na Filipinach. W 2016 roku rząd tego kraju powołał grupę zadaniową ds. bezpieczeństwa mediów, jednak ten międzyresortowy organ "nie zdołał powstrzymać błędnego koła przemocy wobec dziennikarzy" - oceniło RSF.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, BBC

Pozostałe wiadomości