TVN24 | Świat

Duterte rozmawiał z Putinem. Deklaruje wzrost współpracy z Rosją

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Filipiny utrzymają obecny trend wzrostowy we współpracy z Rosją – zadeklarował w środę filipiński przywódca Rodrigo Duterte w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Kraje mają utrzymać współdziałanie w dziedzinach inwestycji, handlu, energetyki i obronności.

Do rozmowy prezydentów Filipin i Rosji Rodrigo Duterte i Władimira Putina doszło w środę, z okazji 45. rocznicy nawiązania przez te kraje stosunków dyplomatycznych. Z oświadczenia wydanego przez pałac prezydencki w Manili wynika, że w czasie rozmowy Duterte wyraził gotowość do dalszej współpracy z Rosją przy modernizacji filipińskich systemów i zasobów obronnych.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Filipiny negocjują zakupy rosyjskich szczepionek

Jako przykład udanej współpracy podał złożenie w 2020 roku zamówienia na kilkanaście śmigłowców transportowych Mi-17. Filipiny są zainteresowane także zakupem większej ilości rosyjskich szczepionek przeciw koronawirusowi. Władze azjatyckiego kraju złożyły zamówienie na 480 tysięcy dawek preparatu Sputnik V, ale na razie dostarczono ich zaledwie 80 tysięcy.

Filipiny negocjują zakup kolejnych 20 milionów dawek Sputnika V, liczą także na otwarcie rosyjskiego rynku na większą liczbę swoich produktów. Jak poinformowała strona filipińska, Putin zadeklarował zwiększenie w najbliższym czasie dostaw szczepionek. Zapowiedział także poszerzenie współpracy m.in. w dziedzinach inwestycji i handlu, energetyki, rozwoju infrastruktury, obronności i współpracy wojskowo-technicznej.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP