Figura Matki Boskiej Fatimskiej odwiedzi Syrię

Świat

CC BY SA Wikipedia | Manuel González Olaechea y FrancoFigura trafi we wrześniu do Damaszku

Figura pielgrzymująca Matki Bożej Fatimskiej 7 września tego roku odwiedzi stolicę Syrii, Damaszek, aby symbolicznie stawić czoło "fanatyzmowi i nietolerancji", których ofiarą stają się syryjscy chrześcijanie - poinformował rektor Sanktuarium Fatimskiego.

- Staje się to konieczne ze względu na niezmierną obojętność instytucji międzynarodowych - oświadczył w czwartek, podczas jednej z trzech dorocznych pielgrzymek fatimskich, biskup portugalskiej diecezji Leiria-Fatima, Antonio Marto.

- Peregrynacja Matki Bożej Fatimskiej będzie odpowiedzią na wezwanie biskupów Bliskiego Wschodu oraz Azji, którzy są świadkami eksterminacji chrześcijańskich wspólnot - podkreślił bp Marto, który przypomniał apel papieża Franciszka o powstrzymanie prześladowań syryjskich chrześcijan w Syrii oraz Iraku.

Prześladowania chrześcijan

Według danych będących w posiadaniu Kościoła katolickiego, w Syrii pogrążonej od 2011 roku w skomplikowanej i bezlitosnej wojnie domowej liczba chrześcijan zmalała o 30 proc. Są oni celem prześladowań ze strony grup terrorystycznych, m.in. takich jak Państwo Islamskie (IS).

- Szczególną uwagę należy zwrócić na sytuację chrześcijan, którzy stają się ofiarami nietolerancji i fanatyzmu - powiedział bp Marto, nawiązując do działań IS.

W Sanktuarium Fatimskim zgromadziły się w czwartek tysiące wiernych uczestniczących w tradycyjnej pielgrzymce, aby modlić się w intencji zachowania zdrowia, wolności i pracy przez tych emigrantów, którzy z braku środków do życia zmuszeni są porzucić ziemię ojczystą.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/35

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Manuel González Olaechea y Franco

Tagi:
Raporty: