Fidel jedynie w telewizji

Aktualizacja:
Fidel Castro znów pokazał sie w telewizji
ReutersFidel Castro znów pokazał sie w telewizji

Kubańska telewizja państwowa pokazała w środę nagranie z wtorkowego spotkania Fidela Castro z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silvą. Ożywiona konwersacja z da Silvą - według telewizji - trwała ponad dwie godziny. Castro kilkakrotnie zapewniał też, że czuje się bardzo dobrze.

To najnowsze zdjęcia 81-letniego kubańskiego przywódcy, który od lata 2006 roku wraca do zdrowia po serii operacji przewodu pokarmowego. Poprzednie nagrania z Fidelem Castro wyemitowano 14 października zeszłego roku.

Mimo zapewnień samego Castro, jego stan zdrowia budzi wiele wątpliwości. Na kilka godzin przed emisją nagrania opublikowano tekst Castro nawiązujący do zbliżających się wyborów parlamentarnych na Kubie. Lider kubańskich komunistów napisał w nim, że jeszcze nie czuje się wystarczająco dobrze, by w czasie kampanii wyborczej osobiście wystąpić przed narodem.

Fidel chory - więźniów mniej

Tymczasem kubańska organizacja broniąca praw człowieka ogłosiła, że na w ciągu ostatniego półrocza spadła liczba więźniów politycznych.

Pod koniec 2007 r. było ich 234, podczas gdy przed rokiem w więzieniach przetrzymywane były 283 osoby - ogłosiła w swym podsumowującym rok raporcie Kubańska Komisja ds. Praw Człowieka i Pojednania Narodowego, nielegalna lecz tolerowana przez władze organizacja pozarządowa.

Redukcja liczby więźniów ma niewielką wymowę, ponieważ wyroki większości ze zwolnionych dobiegły końca - zauważa komisja.

Stopniowy spadek liczby "więźniów sumienia" obserwowany jest od czasu cedowania w 2006 r. przez Fidela Castro władzy na młodszego brata Raula. Proces ten nie jest jednak równoznaczny z ogólną poprawą w kwestii respektowania praw człowieka.

"Ten tymczasowy rząd nie zrobił nic, aby zmienić fatalną sytuację w dziedzinie obywatelskich, politycznych i ekonomicznych praw, która utrzymuje się na Kubie od ponad czterech dekad" - ocenia komisja.

"Poprzez rozbudowany aparat represji kubański rząd wciąż zagłusza opozycyjne głosy i stosuje wszelkie formy zastraszania wobec oponentów i zwykłych obywateli, którzy wyrażają krytykę reżimu" - konstatują autorzy raportu.

W ubiegłym roku łącznie z powodów politycznych aresztowano co najmniej 325 osób, jednak na ogół krótkoterminowo.

Kubańskie władze zaprzeczają, jakoby przetrzymywały jakichkolwiek więźniów politycznych. Twierdzą także, że praw człowieka przestrzegają wzorowo, zapewniając obywatelom subsydiowane mieszkania oraz żywność, a także darmową edukację i służbę zdrowia.

Autorzy raportu pozytywnie oceniają decyzję Hawany, aby sygnować w marcu br. oenzetowski Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych. Te uzupełniające Powszechną Deklarację Praw Człowieka konwencje, zostały ratyfikowane przez większość państw-sygnatariuszy w latach 70. Przyjmując te dokumenty Kuba akceptuje regularne kontrole ze strony Rady Praw Człowieka ONZ.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości