Gwiazda "Gotowych na wszystko" stawiła się w więzieniu

Świat

Aktualizacja:

Felicity Huffman, znana między innymi z serialu telewizyjnego "Gotowe na wszystko", stawiła się w więzieniu, aby odbyć karę dwóch tygodni pozbawienia wolności. Amerykańska aktorka przyznała się do wręczenia łapówki w zamian za ułatwienie przyjęcia jej córki na prestiżowe studia.

Gwiazda "Gotowych na wszystko" karę odbędzie w więzieniu federalnym w kalifornijskim mieście Dublin, nieco ponad 60 kilometrów na wschód od San Francisco.

Proces aktorki trwał kilka miesięcy. W maju przyznała się do tego, że w 2017 roku wręczyła 15 tysięcy dolarów łapówki w zamian za ułatwienie przyjęcia jej córki na studia.

Huffman zapłaciła szefowi firmy zajmującej się przygotowaniem przyszłych studentów, aby pomógł jej córce uzyskać dobry wynik w jednym z testów. Miał on w tym celu poprawić jej odpowiedzi.

"Aktorka wpisała łapówkę jako darowiznę na cele charytatywne" - podała amerykańska telewizja NBC News.

W liście do sędziego Huffman napisała, że "jej córka nie zdawała sobie sprawy z oszustwa i była zdruzgotana, gdy o tym się dowiedziała".

"Nie mam usprawiedliwień ani uzasadnień dla moich działań" - wyznała aktorka w specjalnym oświadczeniu, które ukazało się po jej przyznaniu się do winy. "Chciałabym szczególnie przeprosić studentów, którzy ciężko pracują każdego dnia, aby dostać się na studia, oraz ich rodziców, którzy dokonują ogromnych poświęceń, wspierając swoje dzieci" - dodała.

Skandal łapówkarski i prestiżowe uczelnie

Felicity Huffman jest jedną z wielu osób uwikłanych w skandal łapówkarski dotyczący przyjęcia dziecka na studia. FBI dysponuje dowodami, z których wynika, że co najmniej 40 wpływowych osób płaciło łapówki, aby ich dzieci mogły studiować na elitarnych uczelniach, takie jak Yale czy Stanford.

Chociaż Huffman była jedną z najbardziej znanych postaci, które zostały postawione w stan oskarżenia, zgodnie z dokumentacją sądową, zapłaciła jedną z najmniejszych kwot, wpłaconych przez rodziców oskarżonych o skandal.

Lori Loughlin, kolejna hollywoodzka aktorka, znana z roli Becky w serialu telewizyjnym "Pełna chata", uwikłana w skandal wraz z mężem, miała przekazać łapówkę w wysokości 500 tysięcy dolarów (około 2 milionów złotych) w zamian za przyjęcie dwójki dzieci na jedną z uczelni. Ona jednak nie przyznała się do winy.

Autor: akw / Źródło: BBC