Świat

Mogherini spotka się z nowym sekretarzem stanu USA

Świat


Federica Mogherini udaje się w czwartek do Waszyngtonu, gdzie ma rozmawiać m.in. z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem - poinformowała Europejska Służba Działań Zewnętrznych.

Będzie to pierwsze spotkanie szefów dyplomacji UE i USA od zaprzysiężenia nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa 20 stycznia. Według komunikatu ESDZ, Mogherini planuje także spotkania z prezydenckim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Michaelem Flynnem, doradcą ds. umów handlowych i Bliskiego Wschodu Jaredem Kushnerem, a także senatorami.

W piątek Mohgherini ma wziąć udział w debacie w think tanku Atlantic Council na temat relacji UE z nową administracją prezydencką w USA.

Będą szukać "wspólnego gruntu"

O planowanej wizycie w Waszyngtonie Mogherini poinformowała już w miniony poniedziałek. Jak mówiła na konferencji prasowej, zamierza rozmawiać w USA o konfliktach w Syrii i na Ukrainie oraz o procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.

Celem ma być "znalezienie wspólnego gruntu" w sprawach, w których UE i USA mogą współpracować - poinformowała Mogherini. Zamierza też rozmawiać o sprawach, w których UE i USA mogą się różnić, jak polityka klimatyczna. 20 lutego do instytucji UE w Brukseli ma z kolei przyjechać wiceprezydent USA Mike Pence. Niektóre wypowiedzi dotyczące relacji z UE i pierwsze posunięcia nowego prezydenta USA wywołały zaniepokojenie w Brukseli oraz wielu stolicach europejskich. Z ostrą krytyką spotkał się wydany pod koniec stycznia dekret Trumpa zakazujący wjazdu do USA obywatelom siedmiu państw zamieszkanych w większości przez muzułmanów - Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu - oraz zawieszający do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii. 1 lutego w parlamencie Europejskim Mogherini oświadczyła, że całkowicie nie zgadza się z dekretem waszyngtońskiej administracji.

Autor: kg/adso / Źródło: PAP