Świat

FBI ściga rosyjskiego hakera. Trzy miliony dolarów za informacje

Świat

FBIAmerykanie ścigają Rosjanina

FBI wyznaczyła trzy mln dolarów nagrody za informację, która może doprowadzić do aresztowania i skazania rosyjskiego hakera Jewgienija Bogaczewa. Jest on oskarżony o kierowanie gangiem hakerów odpowiedzialnych za kradzież danych dotyczących kont bankowych i dokonywanie wymuszeń.

Joseph Demarest, szef działu FBI do walki z cyberprzestępczością, poinformował o wyznaczeniu nagrody 3 mln dolarów za informacje, które mogą doprowadzić do aresztowania Jewgienija Bogaczewa. To najwyższa w historii kwota wyznaczona za informacje o przestępstwach dokonanych w cyberprzestrzeni.

Nie wiadomo, gdzie ukrywa się Bogaczew. FBI wydała za nim list gończy i uważa go za jednego z najgroźniejszych światowych cyberprzestępców. Rosjanin twierdzi, że stworzył Zeusa, jeden z najgroźniejszych wirusów komputerowych. Amerykański departament sprawiedliwości twierdzi, że grupa hakerska, którą kierował Bogaczew, dokonała kradzieży opiewających na 1 mln dolarów.

Według amerykańskich przepisów samo napisanie kodu wirusa nie łamie prawa. Jednak Bogaczewowi FBI zarzuca kontrolowanie sieci opanowanych przez wariant Zeusa nazwany GameoverZeus i instalowanie w komputerach ofiar złośliwego oprogramowania blokującego pliki do czasu zapłacenia okupu.

Korea Północna stała za atakiem na Sony

Demarest poinformował także, że istnieje około 60 rożnych zagrożeń cyberatakami dla instytucji i przedsiębiorstw amerykańskich. Potwierdził także informację, że za atakiem na firmę Sony stała Korea Północna.

Autor: kło\mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: FBI