"Fascynujący kraj z, niestety, tragiczną historią"

"Tu Europa" w Serbii. "Fascynujący kraj z, niestety, tragiczną historią"
"Tu Europa" w Serbii. "Fascynujący kraj z, niestety, tragiczną historią"
tvn24
tvn24Belgrad to stolica 8-milionowego państwa

- Serbia to piękny, fascynujący kraj z, niestety, tragiczną historią - powiedział w "Tu Europa" z Tomasz Żornaczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Tylko w ciągu ostatniego 20-lecia krajem wstrząsnęła wojna, potem sprawa Kosowa. Teraz Serbia stara się o członkostwo w Unii Europejskiej, ale - jak podkreślają eksperci - nie jest łatwym negocjatorem. Równocześnie rząd umacnia wzajemne stosunki z Federacją Rosyjską, co już nie podoba się w Brukseli.

Serbia status kandydata do Unii Europejskiej uzyskała w marcu 2012 roku. Od stycznia państwo rozpoczęło formalne negocjacje akcesyjne i - co za tym idzie - głębokie reformy. Kraj ten jest jednym z największych odbiorców funduszy unijnych.

- Liczyliśmy na 200 mln euro rocznie - powiedział Srdjan Majstorović, wicedyrektor Biura Integracji Europejskiej przy Rządzie Republiki Serbii. Dodał, że w budżecie na lata 2014-2020 to będzie większa kwota. - Razem te 7 lat da nam 1,7 mld euro i te pieniądze będą przeznaczone na niezbędne reformy.

Fundusze wykorzystywane są na przebudowę infrastruktury, ochronę środowiska, a także opiekę socjalną.

Tragiczna historia

Republika Serbii to młody kraj położony na Bałkanach, jeden z największych w regionie. Państwo cały czas odbudowuje się po wyniszczających konfliktach. - Serbia to piękny, fascynujący kraj z niestety tragiczną historią - powiedział w "Tu Europa" Tomasz Żornaczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Największym sektorem gospodarki w Serbii jest rolnictwo, które stanowi 25 proc. Jednym ze sztandarowych produktów jest wino. Przemysł ciężki w Serbii praktycznie nie istnieje. W czasie konfliktu, NATO zbombardowało największe fabryki tego kraju, a sektor nie odbudował się.

W 2014 roku Serbia walczyła z powodzią. Wówczas zalana została prawie jedna czwarta kraju. Mieszkańcy zalanych obszarów odbudowują swoje domy dzięki funduszom unijnym.

- Kiedy wróciliśmy po powodzi to wszystko, co tutaj zobaczyliśmy wyglądało jak po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie i Nagasaki. Wszystko przykrywało błoto i muł - powiedział Miodrag Savić, mieszkaniem Obrenovac. - Nawet nie było tutaj latających ptaków. Teraz powoli wraca tutaj życie. Wraca tylko dzięki pomocy Unii Europejskiej.

Twardy negocjator

Jak twierdzą unijne źródła, Serbia nie jest łatwym negocjatorem w procesie ubiegania się o członkostwo UE. Jednocześnie rząd tego kraju prowadzi z Rosją rozmowy na temat umów energetycznych i partnerstwa gospodarczego.

- Serbia ma swoją politykę i jej nie zmienia - powiedział Aleksander Vucić, premier. - Jesteśmy na dobrej drodze do Unii Europejskiej, jak również mamy dobre stosunki z Federacją Rosyjską. Będziemy te politykę prowadzić dalej.

Cały odcinek "Tu Europa"
Cały odcinek "Tu Europa"tvn24

Autor: pk//kdj / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości