Świat

Fala skoordynowanych zamachów na Synaju

Świat


Egipska armia potwierdziła, że w atakach na pięć punktów kontrolnych położonych na półwyspie Synaj zginęło 10 żołnierzy. Rzecznik egipskiej armii w oświadczeniu poinformował także, że 22 "terrorystów" zostało zabitych.

Do zamachu przyznało się na Twitterze ugrupowanie Prowincja Synaj, lojalne wobec Państwa Islamskiego.

Wcześniej przedstawiciele wojska nieoficjalnie twierdzili, że ataki najprawdopodobniej były skoordynowane.

Jak podaje telewizja Al Jazeera, około 70 bojowników zaatakowało w środę zaatakowano pięć posterunków policji i wojska. Głośne eksplozje były słyszane przez świadków, na których powołuje się Reuters, w północnej części półwyspu, w rejonie miast Asz-Szajch Zuwajjid i Rafah, w pobliżu granicy z Izraelem.

Przedstawiciele służb bezpieczeństwa nieoficjalnie poinformowali Reutersa, że bojownicy zaminowali drogę pomiędzy miastem Asz-Szajch Zuwajjid a bazą wojskową, żeby ją odciąć na czas ataku.

Egipcjanie poderwali śmigłowce Apache i myśliwce F-16.

Dżihadyści zdobyli dwa czołgi?

Telewizja, powołując się na swoich informatorów, informuje, że bojownikom w jednym z zaatakowanych punktów kontrolnych udało się przejąć dwa wojskowe czołgi.

Eksplodował co najmniej jeden samochód-pułpka.

Źródła w siłach bezpieczeństwa - na informacje których powoływał się wcześniej Reuters - twierdziły, że zginęło 20 egipskich żołnierzy, a 40 innych zostało rannych. Z kolei telewizja Al Jazeera, powołując się na doniesienia agencji AP, informuje o 30 ofiarach. Dodaje jednak, że bilans ofiar może być znacznie wyższy.

Reuters przypomina, że od 2013 roku islamistyczni bojownicy zabili na Synaju setki egipskich żołnierzy i policjantów. Bojownicy powiązani są z Państwem Islamskim.

Prokuratur ginie w zamachu

W poniedziałek doszło do zamachu w Kairze, w wyniku którego zginął prokurator generalny Egiptu Hiszam Barakat. Źródła agencji Reutera podawały, że w konwój prokuratora uderzył samochód, w którym znajdowały się materiały wybuchowe. Rannych w zamachu zostało dwóch ochroniarzy prokuratora oraz dwóch cywilów.

Zabójstwo Barakata jest pierwszym atakiem na tak wysokiego przedstawiciela władz od nieudanego zamachu z 2013 roku na ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Mohammeda Ibrahima.

Reuters zwraca uwagę, że w Egipcie w ostatnim czasie coraz częściej dochodzi do zamachów na przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i władz państwowych. Atak na prokuratora przeprowadzono w przededniu drugiej rocznicy masowych protestów, które doprowadziły do wojskowego zamachu stanu i obalenia, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego, prezydenta Mohammeda Mursiego.

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters