Węgry zaskarżyły obowiązkowe kwoty imigrantów

PAP / EPADo państw Unii Europejskiej wciąż napływają nowi imigranci i uchodźcy z Afryki i Syrii

Rząd Węgier zaskarżył w czwartek w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej w sprawie obowiązkowego rozmieszczania uchodźców w państwach UE na podstawie kwot – poinformowało węgierskie ministerstwo sprawiedliwości.

Zaskarżenie decyzji KE w sprawie rozdzielenia tysięcy migrantów między kraje unijne zapowiedział wcześniej w czwartek premier Viktor Orban. Szef węgierskiego rządu zwrócił uwagę, że w środę pozew przeciwko rozmieszczaniu uchodźców w państwach UE na podstawie obowiązkowych kwot złożyła w Trybunale w Luksemburgu Słowacja.

Podzielona UE

Postanowienie o relokacji 120 tys. uchodźców zostało przyjęte we wrześniu przez Radę UE, w której uczestniczyli unijni ministrowie spraw wewnętrznych. W przypadku tej decyzji zastosowano głosowanie większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców były Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry, natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu.

Władze Słowacji oświadczyły bezpośrednio po posiedzeniu Rady UE, że ich kraj nie podporządkuje się decyzji o relokacji i zaskarży ją przed unijnym sądem. W środę władze słowackie złożyły w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości stosowny pozew.

Czeski rząd zadecydował, że nie przyłączy się do słowackiego pozwu. Zdaniem premiera Bohuslava Sobotki działanie takie zagroziłoby pozycji Republiki Czeskiej w UE.

Decyzje Węgier

Parlament Węgier uchwalił w listopadzie ustawę, dającą rządowi pełnomocnictwa do sądowego zaskarżenia obowiązkowych kwot. We wrześniu Budapeszt przyjął restrykcyjne przepisy dotyczące imigrantów, przewidujące m.in. kary więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę. Węgry są krytykowane nie tylko za przepisy antyimigracyjne, ale też za brutalne działania policji wobec migrantów.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: asz/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA

Pozostałe wiadomości