Facebook zablokował konta współpracowników prezydenta Brazylii

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zakażony koronawirusem
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zakażony koronawirusem
TVN24
TVN24Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zakażony koronawirusem

Facebook zawiesił konta w mediach społecznościowych, które zdaniem serwisu były wykorzystywane przez współpracowników prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro do prowadzenia skoordynowanej kampanii wymierzonej w politycznych przeciwników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Facebook oznajmił, że pomimo wysiłków, by ukryć, kto stoi za tą działalnością, znalazł powiązania z personelem dwóch brazylijskich polityków: kongresmena Eduardo Bolsonaro i senatora Flavio Bolsonaro, synów prezydenta.

Nathaniel Gleicher, szef polityki bezpieczeństwa cybernetycznego na Facebooku, powiedział, że nie ma dowodów na to, że sami politycy prowadzili konta. - Możemy udowodnić, że pracownicy tych biur są zaangażowani na naszych platformach w tego rodzaju zachowania - powiedział Agencji Reutera.

Facebook poinformował, że zawiesił także w środę trzy inne sieci dezinformacyjne, w tym jedną przypisaną Rogerowi Stone'owi, długoletniemu przyjacielowi i doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa. Biuro prezydenta nie zareagowało na prośbę Reutera o komentarz w tej sprawie.

Pogłębienie kryzysu politycznego w Brazylii

Zarzuty Facebooka przyczyniają się do pogłębienia kryzysu politycznego w Brazylii, gdzie synowie i zwolennicy Bolsonaro zostali oskarżeni najpierw o korupcję, a obecnie o prowadzenie skoordynowanej kampanii internetowego hejtu wobec wymiaru sprawiedliwości i politycznych przeciwników.

Oskarżenia wobec prezydenta i jego synów doprowadziły do przeprowadzenia kongresowego dochodzenia i oddzielnego śledztwa prowadzonego przez Sąd Najwyższy w sprawie tak zwanych "fałszywych ataków informacyjnych" na sądownictwo kraju oraz nalotów policyjnych na domy i biura sojuszników Bolsonaro.

Prezydent Brazylii, który jest także coraz bardziej krytykowany za sposób, w jaki nie poradził sobie z pandemią COVID-19, powiedział, że śledztwo jest niezgodne z konstytucją i może doprowadzić do ustanowienia cenzury w Brazylii przez nadzorowanie tego, co ludzie mogą powiedzieć w Internecie.

Zawieszono ponad 80 kont w sieci brazylijskiej

Facebook był pod rosnącą presją w ostatnich tygodniach ze strony brazylijskiej policji oraz polityków korzystających z serwisu, domagających się postawienia tamy mowie nienawiści. Ten postulat poparły też setki reklamodawców korzystających z Facebooka.

Gleicher powiedział Reutersowi, że jego zespół zidentyfikował i zawiesił ponad 80 kont na Facebooku i Instagramie, w ramach sieci brazylijskiej. Powiedział, że konta zgromadziły 1,8 miliona obserwujących, a niektóre pochodzą z 2018 roku.

Badacze z Digital Forensic Research Lab w Atlantic Council, którzy spędzili tydzień, analizując aktywność zidentyfikowaną przez Facebooka, powiedzieli, że znaleźli pięciu obecnych i byłych polityków, którzy zarejestrowali i prowadzili konta.

Niektóre z tych kont działały pod fałszywymi nazwiskami i rozpowszechniały "hiperpartyjne poglądy" wspierające Bolsonaro i atakujące jego krytyków. Ich celem byli opozycyjni deputowani, byli ministrowie i członkowie Sądu Najwyższego Brazylii.

Na tych kontach propagowano też twierdzenia Bolsonaro, że ryzyko pandemii COVID-19 jest przesadzone. Choroba zabiła ponad 66 000 osób w Brazylii, a sam Bolsonaro uzyskał w tym tygodniu pozytywny wynik na COVID-19.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości