Świat

Facebook ujawnia nowe narzędzie. Wyszuka wszystko?

Świat

Flikr CC-BY-SA | Robert ScobleMark Zuckerberg obiecuje, że nowe narzędzie będzie szanować prywatność użytkowników

Mark Zuckerberg na konferencji prasowej zaprezentował nowe narzędzie wyszukiwania danych przez Facebooka. Graph Search będzie przeszukiwał bazę danych portalu, skupiając się na zdjęciach czy wydarzeniach, które zostały nam udostępnione.

Jak mówił Zuckerberg, Graph Search (Socjogram) będzie wyszukiwać informacje o ludziach, zdjęciach, miejscach i wydarzeniach. Do tej pory można było wyszukać np. znajomego, który mieszka w danym mieście lub polubić konkretny film. Od teraz będzie można znaleźć kogoś, kto np. mieszka w Londynie i lubi "Wroga numer jeden". Będzie można też sprofilować swoje opcje wyszukiwania. - Zaczynamy powoli, na razie to wersja beta. Zajmie wiele czasu, zanim socjogram skategoryzuje wszystko, co mieści Facebook - mówił Zuckerberg. Do tej pory wyszukiwarka największego serwisu społecznościowego na świecie była mocno krytykowana za brak przejrzystości i trafności wyszukiwania. Zuckerberg zapewniał, że nowe narzędzie szanuje prywatność użytkowników, bo wyszukiwanie będzie możliwe tylko dla treści, które ktoś udostępnił innym.

Konferencja owiana tajemnicą Konferencja w Menlo Park w Kalifornii owiana była aurą tajemnicy, ponieważ dziennikarzom nie powiedziano, jaką nowość zaprezentuje Facebook. Spekulowano więc, czym będzie zapowiadana nowość - propozycje sięgały od smartfona po wyszukiwarkę. Na razie graph search jest dostępny w ramach bardzo ograniczonego programu beta, tylko dla użytkowników Facebooka w USA. Jest możliwość zapisania się na listę oczekujących.

Facebook, który ma już na całym świecie miliard użytkowników, zmaga się z trudnościami na giełdzie. W dniu debiutu akcja firmy warta była 38 dolarów, ale w następnych miesiącach cena spadła o połowę. Obecnie wynosi nieco ponad 30 dolarów.

Autor: jk/tr / Źródło: Reuters, Sky News, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flikr CC-BY-SA | Robert Scoble