TVN24 | Świat

Ewakuacja z Afganistanu. Setki dzieci oddzielone od rodzin. UNICEF apeluje

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W wyniku chaotycznej ewakuacji z Afganistanu setki dzieci zostało oddzielonych od swoich rodzin - informuje UNICEF. Zagubieni najmłodsi muszą być szybko identyfikowani, a to wymaga sprawnej współpracy państw.

Setki dzieci zostało oddzielonych od swoich rodzin i przewiezionych do różnych krajów podczas chaotycznej ewakuacji z lotniska w Kabulu - informuje we wtorek UNICEF. Organizacja zarejestrowała około 300 dzieci w takiej sytuacji, ale przypuszcza, że może ich być więcej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Ewakuacja z Afganistanu. Dzieci oddzielone od rodzin

- Dzieci bez opiekunów zostały ewakuowane z Afganistanu do różnych państw, pracujemy nad tym, by bezpiecznie wróciły do swoich rodzin - powiedział rzecznik UNICEF James Elder. Dodał, że do bliskich wróciła już ponad setka dzieci.

UNICEF głęboko niepokoi się o dobro pozostawionych bez opieki i odseparowanych od rodzin dzieci - napisano w komunikacie organizacji. Dodano, że zagubieni najmłodsi muszą być szybko identyfikowani, co wymaga sprawnej współpracy różnych państw.

Afganistan. Nawet 10 milionów dzieci potrzebuje pomocy

Podkreślono, że oczekujące na połączenie z rodzinami dzieci powinny być otoczone opieką dalszych krewnych lub osób ze znanego im środowiska, a tylko w ostateczności umieszczane w instytucjach opiekuńczych.

W Afganistanie pomocy potrzebuje około 10 milionów dzieci. Aby im pomóc, UNICEF musi mieć nieograniczony dostęp do całego terytorium kraju - przypomniała organizacja.

"Społeczność międzynarodowa i wszystkie strony muszą się do nas przyłączyć i priorytetowo traktować dobro dzieci w Afganistanie, jak również tych, które zostały z niego ewakuowane" - apeluje organizacja.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości