Eurowizja w kosmosie

Świat

Aktualizacja:

Po raz pierwszy w swej historii Konkurs Piosenki Eurowizji wyjdzie - a raczej wyleci - swym zasięgiem poza Ziemię. Organizatorzy obiecali w czwartek, że w tym roku hasło do rozpoczęcia głosowania w finale, który odbędzie się 16 maja, da załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

- Zgodnie ze scenariuszem finału Eurowizji załoga ISS zwróci się do uczestników i widzów konkursu, a następnie da hasło do rozpoczęcia głosowania - powiedział rzecznik rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Aleksandr Worobjow w wywiadzie dla agencji Interfax.

Obecnie na stacji orbitalnej znajduje się załoga międzynarodowa w składzie: Rosjanin Giennadij Padałka, Amerykanin Michael Barrat i Japończyk Koichi Wakata.

Wcześniej o seansie łączności z ISS w ramach finału Eurowizji wspomniał producent imprezy Jurij Aksiuta, lecz w rozmowie z dziennikarzami nie chciał zdradzić wszystkich tajemnic tej sesji.

Finał Eurowizji odbędzie się w Moskwie w sobotę. Zwycięzcę z 25 finalistów wybiorą widzowie wspólnie z jurorami ze wszystkich krajów członkowskich.

Źródło: PAP