Europoseł roku jest z Polski

TVN24

Aktualizacja:
boguslawsonik.plEuroposeł roku w dziale "Energetyka" - Bogusław Sonik

Bogusław Sonik, wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Zdrowia Publicznego w Parlamencie Europejskim, został europosłem roku. Sonik został uznany za najlepszego posła Parlamentu Europejskiego w kategorii "Energia". Tytuły politykom PE przyznaje prestiżowy brukselski miesięcznik "The Parliament Magazine".

Polityk PO i członek Klubu Polskiego EP otrzymał kryształową statuetkę w kształcie gwiazdy. Nagrody przyznawane są od pięciu lat najbardziej pracowitym i wpływowym posłom do Parlamentu Europejskiego. Są uznaniem dla zaangażowania posłów w prace w swoich komisjach parlamentarnych.

Odnawialne źródła energii

Na pierwszym etapie nominacji wyboru dokonują organizacje pozarządowe oraz organizacje związane z przedmiotowym sektorem. Następnie zwycięzców wybrali sami europosłowie.

Sonik propaguje ideę odnawialnych surowców energetycznych. - Wspólna Europa zaczęła się od budowanie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a teraz nadszedł czas na zbudowanie solidarności energetycznej naszego kontynentu. Musimy się uniezależnić od szantażu dostawców. Co więcej, dodatkowo głównym zadaniem jest stworzenie z UE lidera technologii odnawialnej, czyli zielonej energii - powiedział laureat.

Nominowani

Bogusław Sonik (PO) jest wiceprzewodniczącym komisji ochrony środowiska PE, w której zasiada od 2004 roku. Jest opiniodawcą do sprawozdania ws. bezpieczeństwa dostaw gazu, członkiem delegacji PE na szczyty klimatyczne. W swojej pracy promuje alternatywne źródła energii, zabiega o solidarność energetyczną oraz sprawiedliwy pakiet klimatyczno-energetyczny.

Nominowani do nagrody europosła roku byli również Sidonia Jędrzejewska (PO) w kategorii "Gospodarka i Sprawy Monetarne" oraz Tadeusz Zwiefka (PO) w kategorii "Sprawiedliwość i Wolność Obywatelska".

Źródło: tvn24.pl