Świat

Europarlamentarzyści oficjalnie poparli nowy budżet UE

Świat


Parlament Europejski przegłosował rezolucję, w której poparł polityczny kompromis z rządami ws. budżetu UE na lata 2014-2020. Przewiduje on m.in. możliwość przesuwania niewykorzystanych środków z roku na rok oraz przegląd budżetu na półmetku.

Zgoda Parlamentu Europejskiego jest konieczna, by uzgodniony w lutym przez przywódców państw unijnych budżet wszedł w życie.

Kompromis poparło w środę 474 posłów, przeciw było 193, a 42 wstrzymało się od głosu. Środowa rezolucja to jednak nie koniec drogi. Wyraża ona jedynie poparcie dla politycznego kompromisu ws. budżetu pomiędzy rządami a PE. Dopiero po wakacjach będą głosowane przepisy wdrażające nowy budżet. Wieloletnie ramy finansowe dla UE przewidują wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach na siedem lat.

"Lepiej jest mieć połowę niż nic"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz ocenił, że choć polityczny kompromis z rządami w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE 2014-2020 jest daleki od ideału, to stanowi on najlepsze możliwe obecnie porozumienie. "Lepiej jest mieć połowę niż nic" - napisał Schulz w komunikacie. Jego zdaniem środowe głosowanie w PE świadczy o szerokim poparciu dla kompromisu wśród europosłów oraz jest dowodem na to, że PE udało się wywalczyć znaczne poprawki w porozumieniu

Autor: mk//kdj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: