Świat

Bruksela, Monachium, Paryż, Londyn. Europa świętowała Nowy Rok w strachu przed atakami

Świat

W wielu miastach Europy środki bezpieczeństwa zaostrzono na kilka dni przed 31 grudnia

Europa powitała Nowy Rok w atmosferze strachu, po tym jak monachijska policja ewakuowała dwa dworce kolejowe, powołując się na na informacje o możliwym ataku terrorystycznym. W Belgii zatrzymano trzy osoby, które miały planować zamachy. Na ulicach wielu europejskich miast bezpieczeństwa pilnowali również żołnierze.

Siły bezpieczeństwa w wielu stolicach europejskich były postawione w stan podwyższonej gotowości ze względu na obawy przed atakami ze strony tzw. Państwa Islamskiego. Na ulicach Londynu, Paryża, Madrytu, Berlina, a także Stambułu pojawili się uzbrojeni funkcjonariusze i żołnierze, których zadaniem było strzec bezpieczeństwa bawiących się milionów ludzi.

Zagrożenie atakami w Monachium i zatrzymania w Belgii

Imprezowy nastrój w Niemczech popsuła informacja o zagrożeniu terrorystycznym w Monachium, gdzie policja zaleciła unikanie zgromadzeń publicznych oraz ewakuowała dwa dworce kolejowe - w tym Hauptbahnhof (Dworzec Główny).

Rzeczniczka monachijskiej policji stwierdziła, że poszukiwania domniemanych zamachowców trwają, a na Twitterze zamieszczony został komunikat, w którym policja podkreśliła, że "zagrożenia są traktowane bardzo poważnie".

W Belgii w czwartek zostały zatrzymane trzy osoby, które miały być zaangażowane w przygotowanie zamachów terrorystycznych w Brukseli. Miały one zostać przeprowadzone w sylwestrową noc.

Jeszcze w środę władze odwołały tradycyjny pokaz sztucznych ogni w obawie przed ewentualnym zagrożeniem. Belgijska policja zatrzymała sześć osób. Troje spośród nich zwolniono późnym wieczorem w czwartek, pozostałych prokurator zatrzymał w areszcie na kolejne 24 godziny.

Nadzwyczajne środki we Francji i w Turcji

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział w czwartek, że „kraj nie skończył walki z terroryzmem”. W orędziu noworocznym Hollande przypomniał o kontrowersyjnych planach pozbawiania obywatelstwa osób, skazanych za przestępstwa związane z terroryzmem.

Tradycyjna impreza na Polach Elizejskich ze względów bezpieczeństwa zakończyła się o godzinie 00:30.

W Stambule liczba funkcjonariuszy skierowana do patrolowania ulic wzrosła do około 10 tys. policjantów. W środę turecka policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy mogli być powiązani z planowanymi atakami samobójczymi w sylwestrową noc w Ankarze. W tureckiej stolicy trzy miesiące temu doszło do podwójnego zamachu bombowego, w którym zginęło ponad 100 osób.

2015 rok najkrwawszym rokiem w Europie od 11 lat

Miniony rok zapisał się w historii jako ten, w którym przeprowadzono największą ilość zamachów terrorystycznych w Europie od 2004 roku. Dowody wskazują, że dwaj zamachowców, którzy odpowiedzialni byli za ataki paryskie z 13 listopada 2015 r., przybyli do Europy razem z falą uchodźców z Bliskiego Wschodu, co tylko nasiliło kryzys migracyjny.

Autor: tmw//plw / Źródło: Reuters