Europa bezpieczna, otwarta i mocna gospodarczo

Aktualizacja:
Premier przedstawia polskie priorytety
Premier przedstawia polskie priorytety
TVN24/EastNews
Premier przedstawia polskie priorytetyTVN24/EastNews

Priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej to Europa bezpieczna militarnie, energetycznie i żywnościowo, wzrost gospodarczy zagwarantowany przez jednolity rynek oraz Europa otwarta na inne kraje. - Wierzę, że możemy budować Europę bezpieczną. Wierzę, że możemy wierzyć w postęp tych, którzy aspirują do bycia we Wspólnocie - mówił premier Donald Tusk podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Podczas swojego wystąpienia w Strasburgu szef polskiego rządu mówił o jednoczeniu Europy - polegającym nie tylko na akcesji nowych krajów, ale na jednoczeniu obywateli Unii, którzy "czują się w Europie i Unii jak w swoim politycznym domu".

"Podział na starą i nową Europę nie jest już aktualny"

Ludzie nam pokazują, że Unia to najlepsze miejsce na Ziemi, gdzie podstawowe wartości są najlepiej chronione. Nikt nic lepszego nie wymyślił. Manna z nieba tu nie spada, ale tu jest lepiej, bo wytrzymaliśmy w wierze w fundamentalne wartości, na których Europa jest oparta. Premier Donald Tusk w Parlamencie Europejskim

"Odpowiedzią na kryzys musi być zjednoczenie"
"Odpowiedzią na kryzys musi być zjednoczenie"

- Podział na starą i nową Europę stracił na znaczeniu i nie jest już aktualny - mówił Tusk. Wspominał rolę, jaką odegrał Parlament Europejski jeszcze w czasie, gdy Polska nie należała do Wspólnoty - w czasie stanu wojennego w Polsce i potem podczas przełomu. - Pamiętam, jak byliśmy w zapaści gospodarczej i to wtedy od PE przyszedł sygnał pozwalający zmniejszyć nasz dług. Pozwoliło nam to wyjść z kryzysu. To, co zdarzyło się wówczas, stało się także dzięki PE i wszystkim, którzy wierzyli w sens solidarności jako fundamentu zjednoczonej Europy. To doskonała lekcja dla tych, którzy nie wierzą, że obecna zjednoczona Europa znajdzie receptę na kryzys - podkreślał premier. Dodał, że obecny kryzys wydaje się ważny dla Europejczyków, ale nieporównywalny z tym, co przeszły narody, które musiały przeżyć życie w zniewoleniu i biedzie.

-Dlatego czy odpowiedzią na obecny kryzys ma być odchodzenie od Europy, redukcja tego co europejskie i wspólne? Czy odpowiedzią ma być to, co sprawdziliśmy przez kilkadziesiąt lat i co działało? - pytał polski premier. Został nagrodzony brawami.

"Wszyscy jesteśmy z Grecji"

Premier przekonuje, że więcej Europy znaczy lepiej
Premier przekonuje, że więcej Europy znaczy lepiej

- Ludzie nam pokazują, że Unia to najlepsze miejsce na Ziemi, gdzie podstawowe wartości są najlepiej chronione. Nikt nic lepszego nie wymyślił. Manna z nieba tu nie spada, ale tu jest lepiej, bo wytrzymaliśmy w wierze w fundamentalne wartości, na których Europa jest oparta - przekonywał Tusk.

- Nie może być tak, że tu wewnątrz Europy narasta zwątpienie w jej sens, a na zewnątrz wszyscy tęsknią, by żyć w takich warunkach, w jakich żyjemy my - dodał premier.

Zaznaczył, że przyczyną obecnego kryzysu w Europie nie jest zjednoczona Europa, jej instytucje, czy budżet.

- Odpowiedzią na kryzys jest więcej Europy i więcej integracji - przekonywał. Czyniąc aluzję do debaty o ograniczaniu Schengen, Tusk zapewnił, że w interesie Europy leży ochrona podstawowych uprawnień mieszkańców, w tym swobody przemieszczania się.

Zaznaczał też, jak ważna jest pamięć o korzeniach Europy - Grecji, gdzie rodziła się demokracja. - Wszyscy jesteśmy stamtąd. Grecja to dla mnie bardziej Perykles niż demonstracje. Nie szukajmy w niej tylko kozła ofiarnego - dodał.

"Wszyscy jesteśmy z Grecji"
"Wszyscy jesteśmy z Grecji"TVN24

Polskie priorytety

1. Europa bezpieczna - energetycznie i żywnościowo 2. Jednolity rynek wewnętrzny, w tym rynek internetowy 3. Europa otwarta na inne kraje - wzmocnienie Partnerstwa Wschodniego Priorytety polskiej prezydencji

Jakie są priorytety polskiej prezydencji? Tusk wymienił trzy najważniejsze jego zdaniem postulaty: pierwszy to "Europa bezpieczna". - Trzeba zacząć debatę na temat, jak Europa będzie mogła działać w czasie zagrożenia – mówił Tusk, wyjaśniając, że chodzi o m.in. bezpieczeństwo militarne, energetyczne i żywnościowe. - Drugi priorytet to postęp, który chcemy osiągnąć, jeśli chodzi o jednolity rynek, w tym rynek internetowy - mówił premier. Chodzi o wzmocnienie wzrostu gospodarczego poprzez dokończenie budowy unijnego rynku wewnętrznego. Polska zainteresowana jest w szczególności rozwojem usług elektronicznych, tak by znieść bariery uniemożliwiające przeprowadzanie transakcji transgranicznych on-line. - Musimy zrozumieć, że źródła dobrobytu zawsze były te same: to swobodna przedsiębiorczość i minimum barier - ocenił szef rządu.

Trzecim priorytetem jest dla Polski Europa otwarta. – Wierzę, że możemy budować Europę bezpieczną. Wierzę, że możemy wierzyć w postęp tych, którzy aspirują do bycia we Wspólnocie - powiedział Tusk. Premier podkreślał wagę Partnerstwa Wschodniego i zakończenie negocjacji z Chorwacją. Przypomniał, że nie zapomina o krajach, które nie są w Unii, ale z nią współpracują.

Polski rząd liczy na to, że w tym roku sfinalizowane zostaną negocjacje z Ukrainą dotyczące podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Do końca roku ma być podpisany traktat akcesyjny z Chorwacją, która zakończyła już negocjacje. Pod koniec września w Warszawie planowany jest szczyt Partnerstwa Wschodniego, który będzie jednym z najważniejszych wydarzeń naszego przewodnictwa.

PRZECZYTAJ CAŁE PRZEMÓWIENIE PREMIERA

Barroso: Inspirujące słowa

José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej ocenił, że "słowa premiera Tuska były bardzo inspirujące". - Wiem, że biorą się one ze szczerego przekonania i wiary w znaczenie naszego europejskiego projektu oparte na wartościach. Teraz kiedy Polska zaczyna historyczną podróż na czele rady Unii Europejskiej muszę powiedzieć, że mam pełną ufność, że Polska będzie bronić tej wizji z rygorem - powiedział Barroso.

I dodał: - W ten sposób Polska będzie miała pełne poparcie Komisji Europejskiej. My również mamy podobną wizję Europy, Europy, którą chcielibyśmy widzieć za 10 lat. To plan silnej, pełnej wiary Europy, z pełnym zatrudnieniem.

Jego zdaniem, w czasach "szerokiej niepewności w Europie Polska będzie musiała wykazać się siłą przywódczą, by wyprowadzić Europę z tych burzliwych wód". - Dzisiejsze czasy wymagają historyczne przywództwa, wierzę w to, że pan premier Tusk oraz Polska mogą zapewnić takie przywództwo w Radzie - podkreślił.

Premier w PE

Prezentowanie eurodeputowanym priorytetów prezydencji jest już tradycją we Wspólnocie; robią tak wszystkie kraje, które rozpoczynają swoje rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE.

Po prezentacji głównych celów i założeń polskiej prezydencji premier będzie odpowiadał na pytania eurodeputowanych. W debacie weźmie udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. Później odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Tuska, Buzka oraz Barroso, a następnie premier na roboczym obiedzie spotka się z szefami frakcji politycznych PE.

Pół roku polskiego przewodnictwa

1 lipca Polska przejęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej z rąk Węgier.

Polska prezydencja będzie biegła pod znakiem rozpoczęcia negocjacji ws. nowego budżetu UE na lata 2014-2020. Dyskusja w tej sprawie rozpocznie się na spotkaniu ministrów ds. europejskich 28-29 lipca w Sopocie i nie zapowiada się na łatwą.

Całość przemówienia Donalda Tuska (TVN24)
Całość przemówienia Donalda Tuska (TVN24)

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/EastNews