Komisja PE chce od Wojciechowskiego i siedmiu innych kandydatów wyjaśnień

Świat

Pytania o postępowanie OLAF w sprawie Janusza Wojciechowskiego. Materiał z 10 wrześniatvn24
wideo 2/4

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego, która rozpoczęła w czwartek weryfikację oświadczeń w sprawie interesów finansowych kandydatów na komisarzy, zwróci się o dodatkowe wyjaśnienia do ośmiu z nich - poinformowały źródła z Parlamentu Europejskiego. Sprawa dotyczy też Janusza Wojciechowskiego.

Członkowie komisji prawnej, którzy obradowali na posiedzeniu tajnym, dopatrzyli się rozbieżności między publicznie dostępnymi informacjami, a tymi, które zostały im przesłane przez niektórych komisarzy.

Z informacji ze źródeł zbliżonych do posiedzenia wynika, że w przypadku kandydata na komisarza ds. rolnictwa chodzi o dodatkowe informacje dotyczące postępowania, jakie prowadzi wobec niego europejski urząd ds. zwalczania nadużyć finansowych (OLAF).

Janusz Wojciechowski podkreślał wcześniej, że nie ma nic do ukrycia w sprawie, która dotyczy okresu, gdy był europosłem, i chce, żeby wszystkie dokumenty były jawne.

Pytania do innych kandydatów na komisarzy

Poza Januszem Wojciechowskim komisja prawna według źródła poprosiła też o dodatkowe informacje od Hiszpana Josepa Borrella, który jest kandydatem na szefa unijnej dyplomacji, Portugalki Elisy Ferreiry (ma być komisarzem ds. spójności i reform) i Austriaka Johannesa Hahna (ma odpowiadać za budżet).

Eurodeputowani chcą też wyjaśnień od Rumunki Rovany Plumb, która ma odpowiadać za transport, Stelli Kiriakidu z Cypru (ma zajmować się zdrowiem), Belga Didiera Reyndersa (ma być komisarzem ds. sprawiedliwości zajmującym się m.in. praworządnością) oraz Estonki Kadri Simson (ma być komisarzem ds. energii).

Wśród osób, do których zwrócono się o dodatkowe wyjaśnienia, nie ma Sylvie Goulard z Francji, wobec której OLAF również prowadzi postępowanie.

Kolejne spotkanie komisji prawnej zaplanowane jest na przyszły tydzień. Czas na weryfikację kandydatów pod względem prawnym mija 27 września.

Pozytywna opinia komisji prawnej na temat braku konfliktu interesów danego kandydata jest warunkiem niezbędnym przystąpienia do wysłuchania kandydata na komisarza. Przesłuchanie Janusza Wojciechowskiego zostało wyznaczone na 1 października.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sebastin Bozon/Parlament Europejski