ETS: Geje w przywilejach równi małżeństwu

Świat

TVN24ETS wydał bezprecedensowy wyrok ws. praw gejów

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że w tych krajach Unii, które uznają związki homoseksualne, partnerom tej samej płci należą się takie same prawa, jak mężowi i żonie - pisze "Dziennik". Czyli geje będą dostawać emeryturę po zmarłym partnerze.

Tadao Maruko, 65-letni Niemiec, wystąpił w 2005 roku o prawo do otrzymywania świadczeń po zmarłym partnerze. Jednak kolejne instancje niemieckich sądów odrzucały jego wniosek twierdząc, że pobieranie emerytury jest możliwe tylko po zmarłym małżonku. A w Niemczech osoby tej samej płci mogą jedynie zawrzeć związek partnerski. Sprawa trafiła do sądu w Luksemburgu.

Kamyczek już poleciał...

Wydanie przez ETS orzeczenie może mieć ogromne konsekwencje. Sędziowie orzekli, że w Niemczech, ale także we wszystkich innych krajach Unii, gdzie związki

Następna sprawa może dotyczyć pośredniej dyskryminacji w krajach, gdzie związki homoseksualne nie istnieją. Jedynym wyjściem będzie przyznanie partnerom tej samej płci identycznych praw jak małżonkom heteroseksualnym. graupner o gejach

Zdaniem Helmuta Graupnera, adwokata prowadzącego sprawę Maruko, konsekwencją wyroku będzie przyznanie szerokich praw gejom, także w pozostałych państwach Unii. - Następna sprawa może dotyczyć pośredniej dyskryminacji w krajach, gdzie związki homoseksualne nie istnieją. Jedynym wyjściem będzie przyznanie partnerom tej samej płci identycznych praw jak małżonkom heteroseksualnym - mówi Graupner.

...czy spowoduje lawinę?

Zdaniem niektórych prawników, zapisy Karty praw podstawowych, która została włączona do unijnego traktatu lizbońskiego, mogą zostać tak zinterpretowane przez ETS, że rzeczywiście doprowadzą do legalizacji związków homoseksualnych w całej Unii.

Na razie jednak Bruksela nie chce o tym słyszeć. Komisja Europejska co prawda powitała z zadowoleniem orzeczenie trybunału uznając, że umacnia on zasadę niedyskryminacji, ale jednocześnie podkreśliła, że legalizacja lub nie związków osób tej samej płci zależy wyłącznie od władz poszczególnych państw UE.

Źródło: Dziennik

Źródło zdjęcia głównego: TVN24