Samolot miał lądować, piloci spali. "Głęboko niepokojący" incydent

Autor:
momo//now
Źródło:
BBC, Aviation Herald
Samoloty Ethiopian Airlines na lotnisku w Addis Abebie (wideo archiwalne)
Samoloty Ethiopian Airlines na lotnisku w Addis Abebie (wideo archiwalne)
Reuters Archiwum
Reuters ArchiwumSamoloty Ethiopian Airlines na lotnisku w Addis Abebie (wideo archiwalne)

Kontrolerzy lotów bezskutecznie próbowali skontaktować się z załogą samolotu linii Ethiopian Airlines, który nie podszedł do lądowania na lotnisku w Addis Abebie, gdzie miał zakończyć swój lot. Okazało się, że obaj piloci zasnęli na wysokości 11 tysięcy metrów - donosi BBC. Ostatecznie załodze udało się bezpiecznie wylądować.

Boeing 737 etiopskich linii lotniczych wystartował w poniedziałek z lotniska w Chartumie do Addis Abeby. Zwykle rejs samolotu pasażerskiego na tej trasie trwa niespełna dwie godziny.

Gdy maszyna zbliżała się do lotniska w stolicy Etiopii, załoga przestała odpowiadać na wezwania stacji kontroli lotów. Okazało się, że obaj piloci zasnęli w trakcie lotu. Szczęśliwie jednak obudzili się, zanim doszło do katastrofy. Samolot wylądował przy drugim podejściu - przekazał serwis internetowy Aviation Herald informujący między innymi o incydentach w ruchu lotniczym.

W komunikacie prasowym linie Ethiopian Airlines poinformowały, że załoga została zawieszona w oczekiwaniu na dalsze dochodzenie w sprawie. "W oparciu o wyniki dochodzenia zostaną podjęte odpowiednie działania" - przekazano. "Bezpieczeństwo zawsze było i pozostanie naszym priorytetem" - dodano.

Samolot linii Ethiopian Airlines (zdjęcie ilustracyjne)Markus Mainka/Shutterstock

"Głęboko niepokojące", "jedno z największych zagrożeń"

Jak zwraca uwagę BBC, incydent wywołał mieszane reakcje.

"Nie zrzucałbym winy konkretnie na załogę etiopską - to coś, co może się przydarzyć każdej załodze na świecie. Wina spoczywa na korporacji" - czytamy w jednym z komentarzy zamieszczonych na portalu Aviation Herald. Inny internauta zasugerował, że w tej sytuacji jest tylko jedno wyjście. "Wypowiedzenie. Koniec historii. Kropka" - napisał.

Analityk lotniczy Alex Macheras nazwał incydent "głęboko niepokojącym". "Przemęczenie pilotów nie jest niczym nowym i nadal stanowi jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa lotniczego" - napisał ekspert na Twitterze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: BBC, Aviation Herald

Źródło zdjęcia głównego: Markus Mainka/Shutterstock

Pozostałe wiadomości