Próba zamachu stanu. Szef władz regionu, jego doradca i szef sztabu armii zabici

Świat

tvn24Amhara jest jednym z dziewięciu regionów administracyjnych Etiopii

Ambachew Mekonnen, szef władz etiopskiego regionu administracyjnego Amhara i jego doradca zginęli podczas nieudanej próby przewrotu - przekazał w sobotę etiopski premier Abiy Ahmed Ali. W niedzielę w swoim domu został zabity również szef sztabu etiopskich sił zbrojnych generał Seare Mekonnen i odwiedzający go emerytowany generał.

Amhara jest jednym z dziewięciu regionów administracyjnych, tak zwanych kilochów, Etiopii, głównej siedziby ludu Amharów. Położona jest w północno-zachodniej i środkowej części kraju.

Występując w telewizji w sobotę późnym wieczorem premier Abiy Ahmed Ali poinformował o próbie zamachu w stolicy Amhary Bahir Dar i podał, że wśród ofiar śmiertelnych jest Ambachew Mekonnen i jego doradca.

W niedzielę rano generał Tefera Mamo, szef sił specjalnych w Amharze powiedział w państwowej telewizji, że "większość ludzi, która próbowała przeprowadzić zamach stanu, została aresztowana, jednak kilka osób jest jeszcze na wolności".

Szef sztabu armi zabity przez ochroniarza. "Te dwa zamachy są powiązane"

W niedzielę w swoim domu w Addis Abebie został zabity przez ochroniarza również szef sztabu etiopskich sił zbrojnych generał Seare Mekonnen i odwiedzający go emerytowany generał. Atak ten wiąże się z nieudaną próbą zamachu stanu w sobotę w regionie administracyjnym Amhara, drugim co do liczebności w Etiopii.

Do zabójstwa generała Mekonnena i odwiedzającego go emerytowanego generała doszło w niedzielę kilka godzin po zajściach w sobotę w stolicy regionu Bahir Dar - poinformował na konferencji prasowej Nigussu Tilahun, rzecznik premiera Ahmeda Abiy'ego.

- Te dwa zamachy są ze sobą powiązane - powiedział Tilahun.

Według doniesień agencji AFP, przywódcą ataku w Bahir Dar był miejscowy szef bezpieczeństwa generał Asaminew Tsige, który został w 2018 roku ułaskawiony przez premiera Etiopii po uwięzieniu za udział w spisku w 2009 roku.

Premier Abiy od objęcia władzy w kwietniu ubiegłego roku próbuje zainicjować reformy polityczne w stumilionowym kraju w Rogu Afryki, gdzie lata przemocy politycznej doprowadziły do dymisji poprzednika Abiy, Hailemariama Desalegna.

Abiy ułaskawił więźniów politycznych represjonowanych przez poprzedni rząd, odwołał zakaz działalności partii politycznych, rozpoczął liberalizację gospodarki i zajął się walką z rosnącą przemocą w kraju. W Etiopii, zróżnicowanym etnicznie kraju, premier realizuje strategię pojednania, kierując państwo z dala od twardej polityki bezpieczeństwa obowiązującej od dziesięcioleci.

W Etiopii mają odbyć się w przyszłym roku wybory parlamentarne.

Amhara jest jednym z dziewięciu regionów administracyjnych EtiopiiMapy Google, tvn24.pl

Autor: kb//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google, tvn24.pl