TVN24 | Świat

Komitet noblowski krytycznie o premierze Etiopii, laureacie nagrody pokojowej. Chodzi o konflikt w Tigraju

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Konflikt w Tigraju pochłonął tysiące istnień ludzkich i spowodował poważny kryzys humanitarny
Reuters ArchiveKonflikt w Tigraju pochłonął tysiące istnień ludzkich i spowodował poważny kryzys humanitarny

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2019 roku, premier Etiopii Abiy Ahmed, został skrytykowany przez Norweski Komitet Noblowski. W oświadczeniu wezwano polityka do zakończenia wojny domowej oraz konfliktu w regionie Tigraj.

"Jako premier i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Abiy Ahmed ponosi szczególną odpowiedzialność za zakończenie konfliktu i wspieranie pokoju" – podkreślono w oświadczeniu Norweskiego Komitetu Noblowskiego. Przypomniano, że "od jesieni 2020 roku napięcia w Etiopii przerodziły się w konflikt zbrojny na dużą skalę". "Sytuacja humanitarna jest niezwykle poważna i niedopuszczalne jest, aby pomoc humanitarna nie docierała do potrzebujących" - stwierdził komitet noblowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Abiy Ahmed wysłał wojska do regionu Tigraj w celu obalenia Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF), oskarżając jego kierownictwo o atakowanie baz wojskowych i ignorowanie władzy federalnej. Według ONZ konflikt pochłonął tysiące istnień ludzkich i spowodował poważny kryzys humanitarny, zmuszając ponad dwa miliony ludzi do opuszczenia domów.

Abiy AhmedPAP/EPA

W oświadczeniu podkreślono jednak, że rolą komitetu "nie jest komentowanie wydarzeń w Etiopii ani ocenianie laureata Nagrody Nobla po jej otrzymaniu".

Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii

Szef etiopskiego rządu otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2019 roku za "pracę na rzecz zakończenia konfliktu między Etiopią a Erytreą". Doceniono zawarcie porozumienia pokojowego między państwami oraz inicjatywy polityczne premiera na rzecz demokracji i praw człowieka.

Jak zauważają norweskie media, komitet noblowski bardzo rzadko komentuje w oficjalnym oświadczeniu postępowanie laureata nagrody.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: