"Nie oczekujemy nawet skrawka rosyjskiej ziemi. Chcemy odzyskać naszą"

Świat


Żądania terytorialne Estonii wobec Rosji są nie do przyjęcia, a Moskwa nie może się na nie zgodzić - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tak zareagował na wypowiedzi estońskich polityków na temat układu z Tartu z 1920 roku. "Aneksja estońskich terytoriów nie różni się od okupacji Krymu" - takie głosy płyną z Tallina.

"Nie oczekujemy nawet skrawka rosyjskiej ziemi. Chcemy jedynie odzyskać naszą. Rosja anektowała około 5 procent estońskich terytoriów" - napisał na Facebooku przewodniczący parlamentu w Tallinie Henn Polluaas. "Aneksja estońskich terytoriów nie różni się od okupacji i akcesji Krymu" - dodał.

Wcześniej we wtorek szef MSZ Estonii Urmas Reinsalu oznajmił, że nie widzi perspektyw ratyfikowania z Rosją traktatu granicznego ze względu na rozbieżności dotyczące układu z Tartu. O terytoriach, których Rosja nie zwróciła Estonii, wspomniał też wicepremier i minister spraw wewnętrznych Mart Helme.

W odpowiedzi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał w środę, że żądania terytorialne Estonii wobec Rosji są nie do przyjęcia, a Moskwa nie może się na nie zgodzić.

Estonia i Rosja bez traktatu granicznego

Estonia jest jedynym państwem NATO, które nie ratyfikowało traktatu granicznego z Rosją. Była ostatnim z państw bałtyckich, które po rozpadzie ZSRR podpisało z Moskwą porozumienie o granicy. Punktem spornym był m.in. tekst preambuły, z zapisem odwołującym się do deklaracji parlamentu Estonii z 1992 roku o "bezprawnej aneksji" Estonii przez ZSRR.

W 2012 roku na żądanie Rosji do traktatów granicznych dodano zapis o braku wzajemnych roszczeń terytorialnych. Chodziło - potencjalnie - o ziemie, które Estonia uzyskała w wyniku układu pokojowego z Tartu z 1920 roku. Ziemie te - na wschodnim brzegu Narwy i w rejonie peczorskim w obwodzie pskowskim - po 1940 roku ZSRR pozostawił po stronie rosyjskiej.

Obecna granica przebiega według linii dzielącej republiki radzieckie, a nie według układu z Tartu. Rosja uważa - i takie stanowisko przekazywał jej MSZ - że układ z Tartu utracił ważność po wejściu Estonii w skład ZSRR. Innego zdania jest strona estońska.

Obecna granica między Rosją, a EstoniąGoogle Maps

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP, The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps