"Największe cyberataki od 2007 roku" po usunięciu pomnika sowieckiego czołgu. Przyznali się hakerzy powiązani z Rosją

Autor:
bp/
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Zdemontowany pomnik T-34 w Mukaczewie (materiał z 11.04.2022)
Zdemontowany pomnik T-34 w Mukaczewie (materiał z 11.04.2022)mukachevo-rada.gov.ua
wideo 2/3
mukachevo-rada.gov.uaZdemontowany pomnik T-34 w Mukaczewie

Estonia doświadczyła w środę największych cyberataków od 2007 roku - poinformował w czwartek na Twitterze wiceminister transformacji cyfrowej Luukas Ilves. Wiceszef resortu podkreślił, że większość estońskich portali była dostępna przez cały dzień. Do ataku przyznali się rosyjscy hakerzy z grupy Killnet, którzy przekazali, że ich działanie było reakcją na usunięcie z przestrzeni publicznej radzieckiego pomnika czołgu w Narwie.

Jak poinformował w czwartek na Twitterze wiceminister transformacji cyfrowej Estonii Luukas Ilves, "Estonia doświadczyła największych cyberataków od 2007 roku". W środę estońskie portale internetowe, w tym te należące do rządu, padły ofiarą cyberataku.

Cyberatak w Estonii

Wiceszef resortu przekazał, że estońscy informatycy odparli cyberatak, który "przeszedł w dużej mierze niezauważony". Ilves podkreślił, że estońskie portale, z niewielkimi wyjątkami, działały przez cały dzień.

Do zaatakowania estońskiej sieci przyznała się rosyjska grupa Killnet, założona najprawdopodobniej po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Hakerzy podali, że w wyniku ich działań zablokowany został dostęp do ponad 200 państwowych i prywatnych stron internetowych. Celem ataku był między innymi system identyfikacji obywatelskiej online.

Hakerzy: usunięcie pomnika sowieckiego czołgu powodem ataku

Członkowie Killnetu przyznali w mediach społecznościowych, że powodem cyberataku było usunięcie we wtorek z przestrzeni publicznej pomnika sowieckiego czołgu T-34 w Narwie. To miejscowość zamieszkana w większości przez ludność rosyjskojęzyczną. Teren wokół pomnika musiała zabezpieczać policja. Czołg został przetransportowany do Estońskiego Muzeum Wojny.

Kaja Kallas, premier Estonii, pisała w mediach społecznościowych, że jej rząd zdecydował o usunięciu sowieckich pomników z estońskiej przestrzeni publicznej. "Jako symbole represji i sowieckiej okupacji stały się źródłem rosnących napięć społecznych" - podkreśliła Kallas we wpisie na Twitterze.

Grupa Killnet przyznała się w czerwcu do innych cyberataków, których celem były podmioty litewskie. Ofiarą hakerów padły między innymi Koleje Litewskie, litewski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej Litgrid i Państwowa Inspekcja Podatkowa. Również ten atak był - jak tłumaczyli Rosjanie - aktem zemsty, wtedy jednak za ograniczenie przez Litwę tranzytu z i do Kaliningradu.

Czołg, który stał w NarwieTop Drone / Shutterstock
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/ tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Top Drone / Shutterstock

Pozostałe wiadomości