TVN24 | Świat

Jan Paweł II go zawiesił, Franciszek zrehabilitował. Zmarł ksiądz Ernesto Cardenal

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP

W wieku 95 lat zmarł w Nikaragui ksiądz Ernesto Cardenal. Kapłan był zawieszony w latach 80. przez Jana Pawła II za pracę w rządzie, a zrehabilitował go w zeszłym roku papież Franciszek. W lutym 2019 r. Cardenal po 35 latach odprawił mszę świętą.

Świat usłyszał o księdzu Ernesto Cardenalu w 1983 roku, gdy z wizytą do Nikaragui przybył Jan Paweł II. Cardenal był wówczas promotorem lewicowej interpretacji teologii katolickiej, czyli teologii wyzwolenia, a przede wszystkim ministrem kultury w pierwszym rządzie Daniela Ortegi.

Gdy na płycie lotniska Cardenal przykląkł przed Janem Pawłem II, by ucałować jego pierścień, papież odsunął dłoń i powiedział: "najpierw ksiądz musi pojednać się z Kościołem katolickim". Był to stanowczy gest jego dezaprobaty wobec teologii wyzwolenia.

Rok później papież zawiesił Cardenala w pełnieniu posługi kapłańskiej. Stolica Apostolska nie tolerowała bezpośredniego udziału duchownych w działalności rządowej, a w ówczesnym rządzie Nikaragui było ich trzech.

Ostatecznie Cardenal, prowadzący życie kontemplacyjne, stał się ostrym krytykiem Daniela Ortegi, który powrócił do władzy w 2007 roku.

Po 35 latach odprawił mszę świętą

W zeszłym roku, po blisko 40 latach, papież Franciszek postanowił zrehabilitować Cardenala. Przebywającego w szpitalu w ciężkim stanie sędziwego księdza odwiedził wówczas biskup pomocniczy tamtejszej archidiecezji Silvio Jose Baez. Przyklęknął przed łóżkiem Cardenala i - jak zrelacjonował potem - poprosił go o błogosławieństwo "jako kapłana Kościoła katolickiego".

Wkrótce potem Watykan potwierdził doniesienia o decyzji Franciszka o całkowitym cofnięciu kary suspendowania nałożonej na Cardenala. Ksiądz otrzymał błogosławieństwo od papieża, udzielone mu przez nuncjusza apostolskiego w Nikaragui arcybiskupa Waldemara Sommertaga z Polski.

W lutym 2019 roku ksiądz Enesto Cardenal odprawił ze szpitalnego łóżka swoją pierwszą od 35 lat mszę świętą.

Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości