Świat

Erdogan: referendum zdecyduje, czy kontynuować starania o wejście do Unii

Świat

Erdogan: referendum w sprawie kontynuowania starań o wejście do Unii Europejskiej. Na nagraniu "Fakty" z 17 kwietnia
Erdogan: referendum w sprawie kontynuowania starań o wejście do Unii Europejskiej. Na nagraniu "Fakty" z 17 kwietniaMaciej Knapik | Fakty TVN
wideo 2/6

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że obywatele jego kraju w referendum zdecydują o kontynuowaniu starań o przyjęcie Turcji do Unii Europejskiej. Oznajmił to w poniedziałkowym wywiadzie dla indyjskiej telewizji.

Prezydent oskarżył UE o brak "szczerości i uczciwości" i trzymanie Turcji na progu swoich drzwi. - Turcja wybierze swoją drogę w referendum podobnym do referendum o Brexicie - oświadczył Erdogan.

Gorsze relacje

Turcja, kraj w większości muzułmański, rozpoczęła negocjacje o wstąpienie do UE w 2005 roku, ale nie poczyniła specjalnych postępów na tej drodze. Po kwietniowym referendum konstytucyjnym, wzmacniającym zdecydowanie uprawnienia prezydenta Erdogana, stosunki między Turcją a państwami członkowskimi UE uległy pogorszeniu. W ostatni weekend UE oświadczyła, że Turcja musi dać czytelne sygnały, czy zamierza spełnić unijne kryteria praw człowieka i rządów prawa.

Umocnić stosunki

W poniedziałek Erdogan spotkał się w Delhi z premierem Indii Narendrą Modim, który powiedział, że oba kraje muszą umocnić i tak już dobre stosunki polityczne i handlowe. Erdogan do Indii przywiózł 150-osobową delegację biznesmenów. Wartość wymiany handlowej między obu krajami wynosi około 6,4 mld dolarów rocznie.

Autor: js/mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: