"Wyizolowaliśmy wirusa czterech pacjentów z Codogno". Polski naukowiec w zespole badawczym

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
TVN24, WHO, CDC, MOHWKoronawirus, MERS, SARS, świńska grypa. Jak rozwijały się w pierwszych 36. dniach?

Polski naukowiec Maciej Tarkowski jest w grupie zespołu badawczego, który wyizolował włoski szczep koronawirusa. Tego ważnego osiągnięcia dokonano w szpitalu zakaźnym w Mediolanie, a poinformowały o nim w czwartek włoskie media.

Rezultaty badań prowadzonych przez zespół naukowców z mediolańskiego szpitala zakaźnego Sacco przedstawił dyrektor Instytutu Nauk Biomedycznych profesor Massimo Galli.

Badania prowadzone są nieprzerwanie od niedzieli, czyli od początku kryzysu we Włoszech w związku z lawinowym wzrostem zakażeń.

"Wyizolowaliśmy wirusa czterech pacjentów z Codogno"

W zespole naukowym są badacze: Alessia Loi, Annalisa Bergna , Arianna Gabrieli, Maciej Tarkowski i profesor Gianguglielmo Zehender.

- Wyizolowaliśmy wirusa czterech pacjentów z Codogno - wyjaśnił profesor Galli. To w tej miejscowości w prowincji Lodi u 38-letniego mężczyzny stwierdzono przed tygodniem pierwszy przypadek zakażenia na terytorium Włoch.

Odkrycie pozwoli naukowcom śledzić każdego pojedynczego wirusa, by ustalić, jak krążył i w jakim czasie - podkreślono. Kolejnym krokiem będą prace nad przeciwciałami, a zatem nad szczepionką i metodami leczenia w laboratoriach farmaceutycznych.

Wcześniej koronawirusa wyizolowali naukowcy w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani, do którego pod koniec stycznia trafiło dwoje chorych chińskich turystów z miasta Wuhan.

Polski NFZ uruchomił całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NICOLA FOSSELLA/PAP/EPA

Raporty: