Świat

Dane przekroczyły szacunki. Już ponad 600 tysięcy osób zakażonych cholerą w Jemenie

Świat


Ponad 612 tysięcy ludzi zakaziło się, a około 2 tysięcy zmarło na skutek trwającej od kwietnia epidemii cholery w Jemenie - poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), podkreślając, że dane te przekroczyły szacunki naukowców.

Tempo rozprzestrzeniania się epidemii zmalało w lipcu i sierpniu, a w ostatnich dniach liczba nowych możliwych zakażeń spadła do około 3 tysięcy dziennie.

Dane przekroczyły szacunki

Krótko po wybuchu epidemii WHO zakładała, że w najgorszym wypadku liczba zakażeń wyniesie 300 tysięcy w ciągu sześciu miesięcy.

Pod koniec czerwca zakładano już, że odnotowana wówczas liczba 218 tysięcy zakażeń wyznacza połowę ostatecznej liczby. Miesiąc później, gdy liczba zakażonych osób wyniosła 400 tysięcy, WHO ogłaszała, że epidemia wkrótce przestanie się rozprzestrzeniać.

Zazwyczaj epidemia osiąga szczytowy moment równie szybko, jak od niego odchodzi, i zakłada się, że liczba zakażeń w szczytowym momencie rozwoju epidemii to połowa ich ostatecznej liczby. Jednak w tym przypadku liczba zakażeń spadała nieregularnie, a nowych zachorowań - rosła w dwóch z czterech ostatnich tygodni. Rzecznik WHO Tarik Jaszarević powiedział, że choć liczba nowych zakażeń maleje w większości dotkniętych epidemią obszarów, między innymi w mieście Sana na zachodzie kraju oraz w pobliskich prowincjach Hadżdża i Amran, to "nagle i znacząco" przybyło ich w 12 okręgach w prowincjach Al-Hudajda i Al-Mahwit na zachodzie, Al-Dżauf na północy oraz Zamar, Ibb, Al-Bajda i Aden na południowym zachodzie. - WHO bada przyczyny tych wzrostów. Sprawdzimy przede wszystkim, czy dane o wzroście liczby zakażeń są dokładne oraz czy rzeczywiście zostały spowodowane przez cholerę, a nie (...) np. rotawirus - powiedział Jaszarević. ONZ ocenia, że epidemia w Jemenie została spowodowana przez działalność człowieka i napędza ją trwająca w tym kraju wojna domowa, która 15,7 mln ludzi pozbawiła dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych.

Autor: kg / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości