TVN24 | Świat

Merkel, Macron i Zełenski rozmawiali o Ukrainie. Wezwali Rosję do wycofania wojsk z granicy

TVN24 | Świat

Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP

Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali w piątek Rosję do wycofania wojsk z ukraińskiej granicy – podała w piątek agencja AFP po spotkaniu przywódców w Paryżu. Merkel uczestniczyła w rozmowach w formie wideokonferencji.

Rosja zgromadziła w ostatnich tygodniach na granicy z Ukrainą i na Krymie dodatkowe wojska. Prezydent Francji, kanclerz Niemiec i prezydent Ukrainy wyrazili wspólne zaniepokojenie rosyjską działalnością wojskową.

Prezydent Emmanuel Macron rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na temat sytuacji na Ukrainie podczas roboczego lunchu w Pałacu Elizejskim. Po południu do rozmów dołączyła w formie wideokonferencji kanclerz Angela Merkel.

Zełenski zaproponował zorganizowanie szczytu Ukraina-Rosja-Francja-Niemcy, aby obniżyć napięcie na linii Ukraina-Rosja – podała AFP.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zełenski liczy na przestrzeganie zawieszenia broni

Prezydent Ukrainy zapowiedział po rozmowach z prezydentem Macronem, że spotkanie w formacie normandzkim na szczeblu doradców odbędzie się 19 kwietnia. - Oczekujemy, że po tym spotkaniu zawieszenie broni w Donbasie będzie w pełni przestrzegane – zapowiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax.

Pałac Elizejski przekazał, że spotkanie było poświęcone omówieniu działań Rosji, która wzmacnia swoje kontyngenty wojskowe przy granicy z Ukrainą.

PAP

Autor:js//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: