TVN24 | Świat

Emmanuel Macron spotkał się z papieżem Franciszkiem. Przeszli na "ty"

TVN24 | Świat

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP

W piątek podczas papież Franciszek spotkał się na audiencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowa trwała godzinę, a papież i prezydent rozmawiali na "ty". Macron omówił ze współpracownikami papieża wyniki konferencji klimatycznej w Glasgow oraz międzynarodowe zaangażowanie Francji.

- Jak się miewasz? Widzę, że jesteś zmęczony - tak prezydent Francji Emmanuel Macron powitał papieża, zwracając się do niego na "ty". Również Franciszek używał tego zwrotu, pytając prezydenta: - Jak się ma twoja żona?

Wręczając prezydentowi dokumenty swojego nauczania, Franciszek zażartował: - Mam nadzieję, że się nie zanudzisz.

Prezydent Francji podarował papieżowi dwie biografie założyciela zakonu jezuitów świętego Ignacego Loyoli. Jedna z nich pochodzi z 1585 roku, a jej autorem jest jezuita Giovanni Pietro Maffei.

Emmanuel Macron spotkał się następnie z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rozmowy o ochronie środowiska

Jak podał Watykan w wydanym komunikacie, podczas rozmów w Sekretariacie Stanu omówione zostały kwestie międzynarodowe, w tym ochrona środowiska w świetle rezultatów niedawnej konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow. "Dokonano wymiany poglądów na temat perspektyw zbliżającej się francuskiej prezydencji w Unii Europejskiej, a także zaangażowania Francji w Libanie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce" - głosi watykańska nota.

Przywódca Francji w czasie wizyty w Rzymie podpisał z premierem Włoch Mario Draghim traktat o zacieśnieniu współpracy między obu krajami.

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: