TVN24 | Świat

Macron: Francja ma dług wobec Polinezji Francuskiej w związku z testami jądrowymi

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Emmanuel Macron podczas wizyty w Papeete powiedział, że Francja ma dług wobec Polinezji Francuskiej w związku z testami jądrowymi przeprowadzanymi na Pacyfiku w latach 1966-1996. Prezydent Francji zapewnił, że chce w tej sprawie "prawdy i przejrzystości".

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyznał w przemówieniu, że należy lepiej wynagradzać krzywdy wyrządzone ofiarom francuskich prób jądrowych. Francja ma dług wobec Polinezji Francuskiej w związku z testami jądrowymi przeprowadzanymi w latach 1966-1996 na Pacyfiku – powiedział podczas wizyty w Papeete w środę.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Chcę prawdy i przejrzystości - zapewnił prezydent, który jednak nie użył słowa "przepraszam", czego domagały się stowarzyszenia ofiar testów jądrowych. Emmanuel Macron zapewnił, że "nie było kłamstw, podejmowano ryzyko, którego nie zmierzono, nie rozumiano do końca".

Prezydent rozmawiał również z działaczami stowarzyszenia antynuklearnego 193; to liczba francuskich prób nuklearnych na Polinezji Francuskiej. Zobowiązał się do jawności komunikacji w sprawie tych prób przed grupą około 50 demonstrantów na wyspie Moorea, wśród których powiewały flagi niepodległościowe.

Kontrowersje wokół francuskich testów broni jądrowej

Francuskie testy broni jądrowej z lat 1966-1996 mogły wpłynąć negatywnie na zdrowie nawet ponad 110 tys. mieszkańców wysp - uważa naukowiec z uniwersytetu Princeton Sebastien Philippe, cytowany przez dziennik "Le Figaro". Polinezję Francuską zamieszkiwało wówczas ok. 125 tys. ludzi.

- Są pilne żądania, są ludzie, którzy cierpią. Prosimy o złożenie obietnicy - oświadczyła wiceprzewodnicząca stowarzyszenia 193 Lena Lenormand. Aktywiści wskazują, że procedury odszkodowawcze ciągną się latami, a francuska administracja nie ujawniała rzeczywistego wpływu testów jądrowych na zdrowie i życie mieszkańców Polinezji.

Autor:asty//now

Źródło: PAP