TVN24 | Świat

"Jaką wiarygodność będzie miała Europa, jeśli nie będzie w stanie bronić swoich obywateli?"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP
Macron: NATO musi znacznie zwiększyć udział Europejczyków w obronności
Macron: NATO musi znacznie zwiększyć udział Europejczyków w obronnościTVN24
wideo 2/22
TVN24Macron: NATO musi znacznie zwiększyć udział Europejczyków w obronności

Prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił w poniedziałek w Warszawie, że aby zachować swoją wiarygodność, NATO musi określić jasne priorytety strategiczne. Według niego, żeby Sojusz Północnoatlantycki zwiększył swoją skuteczność, musi zwiększyć udział Europejczyków w obronności.

Pod koniec ubiegłego roku Emmanuel Macron wyraził wątpliwość, czy zasada kolektywnej obrony NATO zadziała w razie potrzeby. Prezydent Francji w głośnym wywiadzie dla tygodnika "The Economist" z początku listopada powiedział, że Sojuszowi grozi "śmierć mózgu".

Macron: NATO musi określić jasne priorytety strategiczne

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą Emmanuel Macron zaznaczył, że Francja jest zaangażowanym partnerem w ramach NATO. Dodał, że Sojusz Północnoatlantycki - aby zachować wiarygodność - musi określić jasne priorytety strategiczne. - Żeby NATO zwiększyło swoją skuteczność, musi znacznie zwiększyć udział Europejczyków w obronności. Tego wymagają od nas Amerykanie i tego musimy wymagać od samych siebie - powiedział francuski przywódca.

Macron: czekam na dzień aż każdy Polak będzie mógł powiedzieć: jeśli ktoś nas zaatakuje, to Europa nas obroni
Macron: czekam na dzień aż każdy Polak będzie mógł powiedzieć: jeśli ktoś nas zaatakuje, to Europa nas obroni 3.02 | Jak powiedział w Warszawie Emmanuel Macron, czeka on na dzień, kiedy każdy obywatel Polski będzie mógł powiedzieć: jeśli ktoś nas zaatakuje, to Europa nas obroni.TVN24

- Jaką wiarygodność będzie miała Europa, jeśli nie będzie w stanie bronić swoich obywateli? Jakim poparciem może cieszyć się NATO, jeśli każdego dnia nasz amerykański partner musi nam przypominać: musicie państwo płacić za własną obronę, musicie inwestować w obronność również państwa granic? - pytał Macron.

"Europejskie zdolności obronne i NATO stanowią dwa filary tej samej konstrukcji"

Macron podkreślał, że potrzebne jest zwiększenie wydatków na obronność tak, jak robi to Francja. - Zwiększyć możliwości obronne, wzmocnić koordynację strategiczną i operacyjną. To jest właśnie obronność europejska. Musimy być godnymi, zaufanymi partnerami - akcentował.

Jak powiedział, czeka na dzień, kiedy każdy obywatel Polski będzie mógł powiedzieć: jeśli ktoś nas zaatakuje, to Europa nas obroni.

Żołnierze i wydatki na obronę w NATOPAP

Zwrócił też uwagę, że obronność europejska nie ma być alternatywą dla NATO, ale jego niezbędnym uzupełnieniem i koniecznym wsparciem. - Europejskie zdolności obronne i NATO stanowią dwa filary tej samej konstrukcji wspólnego bezpieczeństwa Europy - oświadczył.

Wyraził przekonanie, że "opisawszy i wyjaśniwszy powyższe ramy", Polska i Francja mogą zacieśnić współpracę w zakresie obronności.

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DVIDS/Sgt Marc-André Gaudreault, JFC Brunssum Imagery