Macron: powinniśmy podjąć, bez naiwności, dialog z Rosją

Świat


Emmanuel Macron powiedział we wtorek przed rozpoczęciem szczytu NATO, że zdaje sobie sprawę, iż jego uwaga o "śmierci mózgowej" Sojuszu zirytowała wielu partnerów. Prezydent Francji zastrzegł, że nie zmienił zdania i uważa, że NATO musi ustalić, jakie są jego podstawowe cele. Francuski przywódca chciałby podjąć dialog z Rosją, "aby zredukować ryzyko konfliktu".

Emmanuel Macron, który wystąpił na konferencji prasowej obok prezydenta USA Donalda Trumpa, zwrócił uwagę, że państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego nie są nawet w stanie ustalić wspólnej definicji współczesnego terroryzmu.

Donald Trump, odpowiadając na pytania dziennikarzy, powiedział nieco wcześniej, że słowa Emmanuela Macrona dotyczące "śmierci mózgu NATO były bardzo obraźliwe".

"Powinniśmy podjąć, bez naiwności, dialog z Rosją"

Prezydent Francji wyraził przekonanie, że kraje Sojuszu powinny "zdefiniować wspólne zagrożenia, a pierwszym takim zagrożeniem jest międzynarodowy terroryzm i terroryzm (tak zwanego) Państwa Islamskiego".

- Powinniśmy podjąć, bez naiwności, dialog z Rosją, aby zredukować ryzyko konfliktu - powiedział Emmanuel Macron. Zastrzegł, że warunkiem wstępnym do nawiązania takiego dialogu "są postępy" w rozwiązywaniu konfliktu między Rosją i Ukrainą.

"Kraje europejskie zagrożone rosyjskimi rakietami"

Emmanuel Macron podzielił opinię Donalda Trumpa, który wcześniej oznajmił, że "USA i Rosja chcą nowej umowy w sprawie broni nuklearnej", a Ameryka może się dogadać z Moskwą. - Oni chcą traktatu i my również, więc myślę, że byłaby to wspaniała rzecz - dodał Donald Trump.

Prezydent Francji również opowiedział się za nowym traktatem INF. - Francja, Niemcy i inne kraje europejskie są zagrożone nowymi rosyjskimi rakietami (...). Nie możemy się wykazać jakąkolwiek naiwnością wobec Rosji, ale sądzę, że status quo nie jest lepszym rozwiązaniem - powiedział.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km odpalane z wyrzutni lądowych.

2 sierpnia Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z traktatu INF, oskarżając Rosję o to, że nie stosuje się do tego porozumienia.

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: