Brytyjczycy zbierają się przy Królewskim Trakcie w Edynburgu. Chcą oddać hołd Elżbiecie II

Autor:
akr\mtom
Źródło:
TVN24, PAP, Guardian
Brytyjczycy żegnają Elżbietą II. Część uroczystości zaplanowano na poniedziałek w Edynburgu
Brytyjczycy żegnają Elżbietą II. Część uroczystości zaplanowano na poniedziałek w EdynburguTVN24
wideo 2/15
TVN24Brytyjczycy żegnają Elżbietą II. Część uroczystości zaplanowano na poniedziałek w Edynburgu

Z Pałacu Holyroodhouse do katedry św. Idziego w Edynburgu przejdzie w poniedziałek pochód z trumną Elżbiety II. Przy trasie Królewskiego Traktu już na kilka godzin przed tymi uroczystościami zbierają się Brytyjczycy, chcący - jak mówią - "oddać hołd" monarchini.

Brytyjczycy żegnają się ze zmarłą królową Elżbietą II. Trumna z jej ciałem znajduje się w Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu, a po południu zostanie przeniesiona w uroczystym pochodzie z udziałem rodziny królewskiej do katedry św. Idziego w szkockiej stolicy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pożegnanie Elżbiety II i program uroczystości z udziałem rodziny królewskiej >>>

Reporter TVN24 Paweł Łukasik jest w Edynburgu, gdzie pokazywał Królewski Trakt (Royal Mile), którym przejdzie karawana z dębową trumną z ciałem monarchini. Jak mówił, przy trasie, na kilka godzin przed procesją, zaczęli gromadzić się już ludzie, chcący oddać ostatni hołd królowej.

Rozmówczyni reportera przyznała, że dla niej śmierć Elżbiety II to "koniec ery". Inny mężczyzna powiedział, że chce "oddać hołd", na który władczyni zasługuje.

Edynburg przygotowuje się do ostatniego pożegnania z królową Elżbietą II
Edynburg przygotowuje się do ostatniego pożegnania z królową Elżbietą IITVN24

Uroczystości pośmiertne

W katedrze trumna z ciałem Elżbiety II pozostanie przez 24 godziny. Od godziny 17 (godziny 18 w Polsce) w poniedziałek będzie można oddać hołd królowej. We wtorek trumna zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, a stamtąd do bazy lotniczej RAF Northolt w zachodnim Londynie.

Trasa pochodu z trumną Elżbiety II w Edynburgutvn24.pl

O godzinie 15 w poniedziałek w katedrze świętego Idziego zostanie odprawiona msza święta. W nabożeństwie udział weźmie także premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. Po mszy król Karol III powróci do Holyrood, gdzie przyjmie na audiencji pierwszą minister Szkocji Nicolę Sturgeon, a następnie przewodniczącą szkockiego parlamentu Alison Johnstone. O godzinie 17.40 król i królowa małżonka, Kamila, odwiedzą szkocki parlament, gdzie deputowani złożą im kondolencje.

Następnie wraz z pozostałymi członkami rodziny królewskiej ponownie udadzą się do katedry świętego Idziego, gdzie na godzinę 19.20 zaplanowane jest czuwanie nad trumną Elżbiety II. Monarcha i królowa małżonka pozostaną na noc w Edynburgu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr\mtom

Źródło: TVN24, PAP, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości